26 Декември, 2025

След кървавото писмо на Тръпм, Пхенян готов да преговаря със САЩ по всяко време

След кървавото писмо на Тръпм, Пхенян готов да преговаря със САЩ по всяко време

Ким Чун-ун

Комунистическата страна излезе с наглед помирителна позиция

Северна Корея е готова да преговаря със САЩ въпреки отменената среща между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун.

Комунистическата страна излезе с наглед помирителна позиция, в която се казва, че са готови да изгладят различията си с Вашингтон "по всяко време".

В четвъртък стана ясно, че историческата среща между американският президент и севернокорейският лидер няма да се състои. Доналд Тръмп се оттегли и посочи като причина за това "открита враждебност", демонстрирана от севернокорейския му колега.

Междувременно Пхенян демонстративно разруши ядрения си полигон. Взривовете станаха пред 20-ина избрани журналисти от САЩ, Великобритания, Русия и Китай.

Офицери показаха на медиите планове на полигона, след което бяха взривени тунелите към галериите за подземни ядрени опити.

Решението на САЩ да отмени срещата между президента Доналд Тръмп и лидера на Северна Корея Ким Чен-ун шокира Южна Корея. Страната беше посредник в преговорите и като такъв постигна забележителен напредък, съобщава АФП, цитиран от БЛИЦ.   

Президентът на Южна Корея Мун Дже-ин нарече хода на Вашингтон „шокиращ и много натъжаващ“, след като събра съвета си за национална сигурност.   Външното министерство на Южна Корея съобщи, че американският държавен секретар Майк Пенс е звъннал на колегата си в Сеул Кан Кюн-ва тази сутрин и му е заявил, че двете страни ще продължат с усилията да „създадат условия“ за разговори в Пхенян.   

Отделно министърът по обединението на двете Кореи каза, че Сеул ще продължи разговорите с правителството на Ким, което по думите му остава „искрено в изпълнението на споразумението и полага усилия за премахването на ядрените мощности и изграждане на мира“.   

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш окуражи двете страни да продължат разговорите, както и Сингапур, който трябваше да бъде домакин на срещата Тръмп-Ким. Руският президент Владимир Путин изрази надежда, че диалогът ще бъде възобновен и срещата в крайна сметка ще се проведе.   

Междувременно пред посолството на САЩ в Сеул се събраха протестиращи, които настояха за диалог между Северна и Южна Корея. Гражданите на страната са силно заинтересовани от подобряване на отношенията между двете корейски държави, тъй като на север в бедност и лишения живеят много техни близки и роднини.

Сподели:

Коментари (0)

Foreign Policy: Европа е във война! Украйна и останалите през 2025

Foreign Policy: Европа е във война! Украйна и останалите през 2025

На бойното поле се е установила ужасна патова ситуация. 750-милната фронтова линия е толкова пренаселена с дронове, че всяко движение е смъртоносно, а бавните напредъци на Русия са постигнати с огромни човешки жертви.

Коледното обръщение  Чарлз III засилва ролите на двама от кралското семейство

Коледното обръщение Чарлз III засилва ролите на двама от кралското семейство

В речта си 77-годишният крал говори за жизнения „път на търсене“, споменавайки библейската история за влъхвите, които преодоляват физически и морални изпитания и намират вътрешна сила.

Патриарх  Даниил цитира Йоан Златоуст:  Името на Църквата не е име на разделение, а на единение и на съгласие

Патриарх Даниил цитира Йоан Златоуст: Името на Църквата не е име на разделение, а на единение и на съгласие

Православната църква е длъжна още по-високо да издигне своя глас в общо свидетелство за светлината и мира, които Христос ни донесе със Своето раждане