8 Май, 2026

Путин ще бърза с правителство заради икономическите играчи

Путин ще бърза с правителство заради икономическите играчи

Владимир Путин

Той мълчи обаче какви средства ще приложи, за да разреши проблемите, които забавят растежа

Инфраструктура, образование, инвестиции - икономическите среди се надяват на спешни реформи, които да бъдат извършени от новото правителство на президента Владимир Путин, който вече заяви амбициозни цели за икономически растеж през четвъртия си президентски мандат, без да обявява конкретни мерки, отбелязва Франс прес.

Отношенията на Русия със Запада са изключително обтегнати и американските санкции пречат на руската икономика повече от когато и да е. Новото правителство трябва да даде нов импулс на растежа, за да изпълни целите, набелязани в речта на Путин пред парламента в началото на март. Тогава Путин си постави като цел да раздели на две за 6 години ръста на "неприемливата" бедност, инвестирайки по-специално в инфраструктурата, жилищата и здравеопазването. Той обеща и растеж от 4 процента при прогнози, говорещи за 1-2 процента растеж на икономиката въпреки нейното стабилизиране след рецесията от 2015-2016 г. Но Путин не каза какви средства ще приложи, за да постигне тези цели и да разреши проблемите, преди всичко от структурен характер, които забавят растежа.

Икономическите среди се надяват, че конкретни реформи и планове за развитие с реални етапи в тях ще бъдат обявени след утрешното встъпване в четвърти мандат на Путин. 

През последните четири години правителството на Путин насочи предимно политиката си върху бюджетната и валутната строга дисциплина, за да избегне неконтролируеми повишения на дефицита или на дълга в Русия, която все още е травмирана от финансовата криза от 1998 г.
Сега както изглежда има нужните условия за начало на реформи. Икономическите играчи искат мерки, целящи разрешаването на проблема със слабостта на трудовия пазар и неблагоприятната демографска динамика. Те искат и реформи в областта на образованието и здравеопазването. Подкрепа за инвеститорите също ще е добре дошла, както и финансиране за руските региони. Благодарение на овладяване на инфлацията тези цели биха могли да са по-постижими в сравнение с миналото.

След като встъпи в длъжност, Путин бързо ще назначи правителство, в което бившият финансов министър Алексей Кудрин, който е уважаван от бизнес средите и в който понякога Путин се вслушва, може да има роля, най-малкото на съветник, смятат наблюдатели. Кудрин, който е на 57 години, каза вече, че е готов да помогне, при условие че не става дума за половинчати мерки. Той бе близък до Путин през последната му предизборна кампания и не се страхува от мерки, които не се харесват. Кудрин говори за намаляване с 30 процента за 6 години на броя на руските чиновници и за увеличаване на възрастта за излизане в пенсия на 63 години. Сега тя е 55 години за жените и 60 години за мъжете и е най-ниската в света. Наследена е от годините на СССР. Но предвид демографския спад пенсионната система е нарастваща тежест за федералния бюджет въпреки ниските пенсии.

Кудрин призовава и за откриването на технологични класове още в детството, за да се създадат по този начин два милиона допълнителни кадри, които да дигитализират икономиката. За целта трябва да се промени системата на средното и висшето образование, казват анализаторите и допълват, че Русия няма толкова нужда от адвокати, колкото от експерти в технологиите.
Сподели:

Коментари (0)

В името на демокрацията: Зетят на Мадяр се отказа от министерското кресло

В името на демокрацията: Зетят на Мадяр се отказа от министерското кресло

Мартон Мелетей-Барна оттегли кандидатурата си само седмица след като беше номиниран, за да сложи край на критиките за непотизъм. Лидерът на партия TISZA ще обяви ново име за поста

Дрон разпали голям пожар край украинския Чернобил

Дрон разпали голям пожар край украинския Чернобил

Към 10:00 ч. на 8 май приблизителната площ на пожара е около 1100 хектара, съобщават от Чернобилския природен резерват, който управлява района

Рубио на среща в Рим с Мелони  за успокояване на напрежението след критиките на Тръмп

Рубио на среща в Рим с Мелони за успокояване на напрежението след критиките на Тръмп

Ден след „приятелската и конструктивна“ аудиенция при папа Лъв XIV, когото Тръмп остро атакува заради антивоенна реторика, Рубио е на разговори с крайнодясната лидерка Мелони в нейната правителствена резиденция