11 Януари, 2026

ГКПП Рудозем-Ксанти продължава да е затворен

ГКПП Рудозем-Ксанти продължава да е затворен

Елисавета Белобрадова, снимка: БГНЕС

Това е в разрез с подписаната още през 1996 г. спогодба между България и Гърция, според която трябваше да бъдат отворени три нови гранични пункта – при Гоце Делчев, Златоград и Рудозем, заяви депутатът от "Да, България" Елисавета Белобрадова

Елисавета Белобрадова, депутат от "Да, България"

ГКПП Рудозем-Ксанти продължава да бъде затворен, въпреки че от четири месеца България е част от Шенгенското пространство.

Пътят е изграден, ангажиментите са изпълнени, а още през декември 2023 г. беше заявено, че пунктът ще бъде открит. Това не се случи. Причината – административни ограничения и забавяния от страна на Гърция.

Това е в разрез с подписаната още през 1996 г. спогодба между България и Гърция, според която трябваше да бъдат отворени три нови гранични пункта – при Гоце Делчев, Златоград и Рудозем. Почти 30 години по-късно, само последният все още не функционира. Същевременно хората от региона продължават да нямат свободен достъп до съседната страна.

Резултатът е усещане за изолация, ограничени възможности за местния бизнес, туризъм и за гражданите, които просто искат да пътуват свободно.

В края на март десетки жители на Рудозем излязоха на мирен протест с искането да се спазят правилата и обещанията. Протестът премина мирно, с полицейско присъствие, но без нито един официален представител на място.

Засега липсва яснота по следните ключовите въпроси:
– Защо пунктът още не е отворен, поне за пешеходци?
– Какви мерки се предприемат за решаване на проблема?
– И най-важното – кога най-после ще имаме свободен достъп за преминаване?

Зададох тези въпроси към МВнР и получих незадоволителен отговор, обясняващ единствено техническите пречки и оправдания на гръцката страна.

Ще продължа да следя случая и да настоявам за полагане на всички усилия от българските институции той да получи благоприятно развитие в най-скоро време. Ако това не стане, ще предприема нужните действия, за да бъде отнесен проблемът с неспазването на Шенгенското споразумение от страна на Гърция към Европейската комисия и Съвета на ЕС.

 

Сподели:

Коментари (0)

Д-р Петър Москов: Голямата лъжа, която наложиха ГЕРБ и ПП, е левичарската лъжа

Д-р Петър Москов: Голямата лъжа, която наложиха ГЕРБ и ПП, е левичарската лъжа

За да не влезем в пореден цикъл от избори, ГЕРБ трябва да кажат дали могат да управлят като държат далече от властта ДПС-НН, а ПП- могат ли да държат на дистанция президента Радев

Жълт и оранжев код за опасно време днес, сняг и лед сковават България

Жълт и оранжев код за опасно време днес, сняг и лед сковават България

Застудяването ще продължи и температурите ще са почти без денонощен ход. Минималните ще са между минус 6° и минус 1°, а максималните ще са между минус 5° и 0°

МВнР алармира: Отменят полети от и до Иран

МВнР алармира: Отменят полети от и до Иран

От ведомството припомнят, че е въведен индекс на риска за пътуванията до Иран, предупрежденията съм към наши сънародници, които пребивават там