7 Декември, 2025

След срещата си с Путин пратеникът на Тръмп – Уиткоф, се заема с Украйна

След срещата си с Путин пратеникът на Тръмп – Уиткоф, се заема с Украйна

Снимка: EPA/BGNES

Преди пътуването си до Москва, Стив Уиткоф е провел преки преговори с близки съюзници на Путин

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е възложил на специалния си представител за Близкия изток - Стив Уиткоф, да се включи в процеса по намирането на изход от войната в Украйна, пише New York Times в публикация от 11 февруари.

Вчера Уиткоф пътува до Москва във връзка с освобождаването на американеца Марк Фогел от руски затвор.  Той беше задържан в  Русия през август 2021 г. за „внос на марихуана“.

Беше съобщено, че при посещението си в руската столица Уиткоф е имал тричасова среща с руския автократ Владимир Путин. 

Информирани източници на NYT разкриха също,  че преди пътуването си до Москва, Уиткоф е провел преки преговори с близки съюзници на Путин.

New York Times уточнява че той ще работи по изхода от войната в Украйна наред със специалния представител на Тръмп за Украйна и Русия – Кийт Келог. В същото време изданието отбелязва, че  точните правомощия на Уиткоф по украинския въпрос все още не са известни.

Източниците на вестника посочват, че Тръмп е в много добри отношения с него от 80-те години на миналия век.  

Стив Уиткоф е обсъдил Украйна също и с представители на Саудитска Арабия и Катар, които отдавна се стремят да посредничат в потенциален преговорен процес между Киев и Москва.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

„На всеки шест месеца получаваме нови планове и по някакъв начин усещам, че тук чакаме да научим какви планове ще дойдат от Вашингтон тази година. Планове трябва да идват и от Брюксел и Берлин.“

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

„Китай удря в сърцето на европейския индустриален и иновационен модел, исторически базиран на машинни инструменти и автомобили.“