Първият руски дипломат пристигна днес за ключови срещи в Северна Корея
Руският външен министър Сергей Лавров пристигна в Северна Корея, съобщи държавната информационна агенция на азиатската страна КЦТА, цитирана от news.bg.
"Посещението ще бъде важен повод за по-нататъшното укрепване на приятелството и солидарността между двете страни, насърчаването на взаимното доверие, по-нататъшното енергизиране на двустранните отношения във всички области и тяхното развитие на нов висок етап, в съответствие с благородните намерения на висшите лидери на двете страни", обявиха от Пхенян.
По време на посещението си в Пхенян руският първи дипломат ще се срещне с външния министър на страната Чо Сон-хи и ще обсъди "широк кръг от въпроси на двустранните отношения и проблемите на Корейския полуостров."
"След провеждането на историческата среща на върха между президента Путин и председателя на държавните дела Ким Чен Ун на космодрума Восточний на 13 септември можем с увереност да кажем, че тези отношения са достигнали качествено ново, стратегическо ниво", каза Лавров в началото на срещата.
Руският министър припомни, че "преди 75 години Съветският съюз, който изигра ключова роля за освобождаването на Корея от японското колониално управление, пръв призна младата корейска държава, а след това й оказа съдействие за формирането на националната икономика, наука, култура, образование".
"Винаги ще помним безценния принос, който другарят Ким Ир Сен и след това другарят Ким Чен Ир направиха за формирането на нашите отношения", подчерта Лавров.
Фактор
"Посещението ще бъде важен повод за по-нататъшното укрепване на приятелството и солидарността между двете страни, насърчаването на взаимното доверие, по-нататъшното енергизиране на двустранните отношения във всички области и тяхното развитие на нов висок етап, в съответствие с благородните намерения на висшите лидери на двете страни", обявиха от Пхенян.
По време на посещението си в Пхенян руският първи дипломат ще се срещне с външния министър на страната Чо Сон-хи и ще обсъди "широк кръг от въпроси на двустранните отношения и проблемите на Корейския полуостров."
"След провеждането на историческата среща на върха между президента Путин и председателя на държавните дела Ким Чен Ун на космодрума Восточний на 13 септември можем с увереност да кажем, че тези отношения са достигнали качествено ново, стратегическо ниво", каза Лавров в началото на срещата.
Руският министър припомни, че "преди 75 години Съветският съюз, който изигра ключова роля за освобождаването на Корея от японското колониално управление, пръв призна младата корейска държава, а след това й оказа съдействие за формирането на националната икономика, наука, култура, образование".
"Винаги ще помним безценния принос, който другарят Ким Ир Сен и след това другарят Ким Чен Ир направиха за формирането на нашите отношения", подчерта Лавров.
Още от Свят
Съветът на ЕС потвърди откриването на процедура за прекомерен дефицит срещу България
Крайният срок, до който България трябва да предприеме ефективни действия и да представи необходимите мерки заедно с проекта си за финансов план за 2027 г., е 15 октомври
„Евронюз“: Със заплахата си за вето Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Брюксел трябва да постигне споразумение до 15 юли, за да избегне автоматичен преглед на тавана на цената на руския петрол, транспортиран по море
WSJ: САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток и преместване на военни бази
Говорителят на Централното командване на САЩ, начело на американските сили в Близкия изток Тим Хокинс каза, че мериканските военни са нанесли много повече щети на Иран, отколкото са получили, като САЩ са ударили повече от 13 500 цели