Унгарското правителство под ръководството на Виктор Орбан вече беше завело подобно дело, въпреки че не е известно дали новото проевропейско правителство на Петер Мадяр желае да го продължи, пише Киев индипендънт
На 28 април Словакия потвърди, че е завела дело в Европейския съд в Люксембург, за да оспори забраната на ЕС за внос на руски газ, която трябва да влезе в сила следващата есен
Унгарското правителство под ръководството на Виктор Орбан вече беше завело подобно дело, въпреки че не е известно дали новото проевропейско правителство на Петер Мадяр желае да го продължи.
Словакия заведе делото си на 24 април, заяви говорителят на словашкото министерство на правосъдието Барбора Скулова пред Киев индипендънт.
„Разтревожени сме от начина, по който беше приет този регламент. Убедени сме... че в дадения случай това е бил режим на санкции, санкционна мярка.“, заяви словашкият премиер Роберт Фицо в правителствено прессъобщение на 17 април.
Скулова добави, че „подобна процедура може да наруши баланса на компетенциите в рамките на Европейския съюз и да отслаби позицията на държавите членки при вземането на решения по фундаментални въпроси“.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Калас: Трябва да затворим всички вратички и да засилим прилагането на санкциите срещу Русия
Коментарът ѝ идва на фона на разследване в Ирландия за доставки на алуминиев оксид към Русия от предприятие с руски собственик,
Страхуват се от нова операция „Паяжина“: край резиденцията на Путин монтираха антидронови мрежи
По-рано говорителят на Държавна гранична служба на Украйна Андрий Демченко съобщи, че руските окупационни сили са изградили „антидронов коридор" в Курска област
Туск: Полша трябва да бъде включена в преговорите за прекратяване на войната в Украйна
Той отправи този призив, след като лидерите на Великобритания, Германия и Франция се срещнаха в неделя с президента Володимир Зеленски в Лондон и казаха, че подкрепят преговорите за примирие.