6 Юни, 2026

Словения закри единствения филиал на Московския университет в Европа

Словения закри единствения филиал на Московския университет в Европа

Руската страна е уведомена с писмо

Словения закри филиала на Московския университет (МГУ) в град Копер – той беше единственият в Европа, съобщава Каспаров.ru с позоваване на ректора на университета Виктор Садовничий.

По думите му, във висшето училище е получено писмо, с което руската страна е уведомена от ръководството на филиала, че той прекратява работата си.

Руските медии отбелязват, че още през юни правителството на Русия е изключило подразделението в Словения от списъка на филиалите на МГУ, но въпреки това закриването му е факт.

Филиалът в Словения  е открит преди пълномащабната руска инвазия в Украйна – през есента на 2017 г.  За създаването му и започването на работа правителството на Словения тогава отдели 500 хиляди евро.

Според публикациите в руските медии, в него са се подготвяли „специалисти за европейски компании, които развиват дейност на руския пазар“.

Превод Faktor.bg

Сподели:
Киев: Путин пропусна своя шанс да излезе от тази неуспешна за него война!

Киев: Путин пропусна своя шанс да излезе от тази неуспешна за него война!

Според изявлението на Андрий Сибига в социалната мрежа X за руснаците няма добри новини. И няма да има

Бивш командващ на британската армия: Русия иска да ни нанесе сериозни щети

Бивш командващ на британската армия: Русия иска да ни нанесе сериозни щети

Изявлението му, цитирано от The Independent, идва на фона на опасенията относно уязвимостта на подводните кабели, които осигуряват интернет връзка, финансови операции и обмен на данни.

Тръмп нарече Мъск „супергений“, но с една уговорка

Тръмп нарече Мъск „супергений“, но с една уговорка

Въпреки публичните спорове влиятелни представители на движението MAGA продължават да призовават за помирение между двамата

Коментари (0)