6 Декември, 2025

Словенският премиер Янез Янша: Разширяване след решаване на споровете София-Скопие и Белград-Прищина

Словенският премиер Янез Янша: Разширяване след решаване на споровете София-Скопие и Белград-Прищина

Янез Янша, снимка: БГНЕС

Срещата на върха ЕС-Западни Балкани е много важно събитие, което кристализира ситуацията в региона, но преди разширяването трябва да се решат отворени въпроси като отношенията между Белград и Прищина, както и между Северна Македония и България. Това заяви словенският премиер Янез Янша днес на срещата на върха в Бърдо, предаде БГНЕС. 

Той каза на пресконференция с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, че това е събитие, сравнимо със срещата на върха в Солун през 2003 г.

"Това беше време, когато във въздуха се усещаха трагичните последици от миналия век. Тогава се смяташе, че разширяването ще настъпи по-скоро. Но това решение беше последвано от няколко кризи, дори в ЕС, които доведоха до забавяния", каза Янша и добави, че в приетата днес декларация има много положителни послания, от съвместни инвестиции до роуминг.

Според него не е тайна, че Словения се стреми към "свободна времева рамка" за бъдещите стъпки за разширяване, че този момент не е включен в декларацията, но че има голяма готовност на страните-членки през следващото десетилетие да постигнат възможно най-голяма европейска перспектива на Западните Балкани.

"Важно е декларацията да съдържа концепцията за разширяване. Смятаме, че отделните стъпки по разширяването могат да бъдат завършени през следващото десетилетие", заключи Янша.
Сподели:

Коментари (0)

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Министърът на енергетиката  разговаря на 4 декември с представители на петролните компании MOL, OMV, EKO и Knez Petrol.

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Ермак също така бе главният преговарящ на Киев в усилията за прекратяване на войната. Тази роля вече е поета от бившия министър на отбраната Рустем Умеров.

Гърция одобри покупката на 36 ракетни комплекса PULS  от Израел

Гърция одобри покупката на 36 ракетни комплекса PULS от Израел

Атина води преговори с Израел и за разработването на противовъздушен и противоракетен купол на стойност 3 милиарда евро.