1 Април, 2026

Словенското председателство на ЕС се захваща с преодоляване на "българската блокада"

Словенското председателство на ЕС се захваща с преодоляване на "българската блокада"

Една от първите задачи на словенското председателство на Съвета на ЕС ще бъде деблокиране на началото на преговорите за присъединяване на Северна Македония. Според президента на страната Борут Пахор, този въпрос е „морален“, пише хърватската агенция „Hina“, цитирана от БГНЕС. 

Началото на преговорите в Северна Македония е блокирано от България, която иска страната да признае, че македонците и македонският език имат български корени, уточнява агенцията. "Мисля, че трябва да намерим начин България да даде зелена светлина на Македония," каза Пахор. Според него, това е морален въпрос за Европа, а не само политически.

Словения поема на 1 юли председателството на Европейския съюз. „Наясно съм, че това няма да е лесно, освен това изглежда, че са налице още повече възможности Албания да получи зелена светлина", каза Пахор.

Държавите-членки на ЕС дадоха съгласието си за започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания през март миналата година. За одобряването на преговорната рамка, която определя определя условията за преговори с всяка от страните кандидатки, е необходимо съгласието на всички 27 държави-членки, припомня сръбската агенция „Beta“.

Според словенския президент, напредъкът в разширяването на ЕС със Западните Балкани е важен за стабилността на региона. Че ситуацията е сериозна, показва неотдавнашният указ на американския президент Джо Байдън за замразяване на собствеността и забрана на онези, които допринасят за дестабилизирането на този регион.
Сподели:

Коментари (0)

Руски самолет се вряза в скала над Кримския полуостров, няма оцелели

Руски самолет се вряза в скала над Кримския полуостров, няма оцелели

Загинали са 29 човека - 23 пътници и 6 души екипаж, съобщават от Министерство на отбраната на Русия

Дронова атака срещу летището в Кувейт разпали голям пожар

Дронова атака срещу летището в Кувейт разпали голям пожар

Кувейтската служба за гражданска авиация съобщава, че международното летище на страната е било подложено на атака с дронове от Иран, която е довела до „голям пожар“ в резервоари за гориво

Николай Младенов: За споразумението с Украйна работиха няколко правителства

Николай Младенов: За споразумението с Украйна работиха няколко правителства

"Такива споразумения укрепват икономиката и позициите на България в региона и дават на Украйна стабилна подкрепа за развитие"