13 Април, 2026

Депутатите влязоха в словесна битка "за" и "против" плоския данък

Депутатите влязоха в словесна битка "за" и "против" плоския данък

БСП остана сама в аргументите си да бъде отменен плоският данък, който бе приет по време на тяхното управление

Остра словесна битка се разгоря в пленарната зала "за" и "против" плоския данък по време на второ четене на закона за корпоративното подоходно облагане. Социалистите останаха сами  атака си срещу него и тезата за отмяната му, предаде Канал3. Повече от час и половина депутатите спорят по предложението им за въвеждане на прогресивно подоходно облагане.

Коалиционните им партньори от времето на Тройната коалиция, ДПС, се обявиха категорично за запазването на плоския данък. Йордан Цонев иронизира виждането на левицата за въвеждане на скала за прогресивно подоходно облагане.

"Пада плоският данък - равенството тръгва, пада плоският данък - инвестициите тръгват", обори предложенията отляво финансистът от ДПС. Той посочи, че партията му докрай ще защитава плоския данък, защото, ако той остане, това означава повече пари за социална политика.

Вие не сте лява партия, вие сте корпоративна партия, нападна БСП и атакистът проф. Станислав Станилов. Плоският данък в момента не изпълнява предназначението си, нямаме повече събрани данъци, опонира Жельо Бойчев. Съпартиецът му Румен Гечев пък изтъкна, че страните с най-големи икономически растеж нямат плосък данък. Имаме изключителна социална несправедливост при разпределянето на данъчната тежест, която увеличава неравенството, е позицията на БСП.

А шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова изтъкна, че плоският данък е по-справедливият за по-образованите, по-квалифицираните и дори по-работливите, според нея, които получават по-високите заплати.

Няма да излъжем избирателите си и да махнем плоския данък, припомни и управленската програма на мнозинството колегата й Тома Биков.
Сподели:

Коментари (0)

Платформата botashleak.com  изчислява в реално време загубите от  престъпен договор на Румен Радев

Платформата botashleak.com  изчислява в реално време загубите от  престъпен договор на Румен Радев

Към 12 април сумата възлиза на над 401 млн. евро., а за целия период на споразумението дългът ще възлезе на над 3 млрд. евро

Петролът с нов скок и спад на акциите след като САЩ обяви блокада на Ормузкия проток

Петролът с нов скок и спад на акциите след като САЩ обяви блокада на Ормузкия проток

„Считано от момента, военноморският флот на Съединените щати ще започне процеса на блокиране на всички кораби, опитващи се да влязат или да напуснат Ормузкия проток", написа Тръмп в Truth Social, като се закани сурово

Сърбия е изправена пред риск да загуби европейско финансиране до 1,5 милиарда евро

Сърбия е изправена пред риск да загуби европейско финансиране до 1,5 милиарда евро

Европейската комисия обмисля да ги спре финансовата помощ за Белград заради отстъпление от демокрацията и близките връзки на страната с Русия