8 Юли, 2026

Служителите от Европейската агенция по лекарствата не искат да се местят в София, предпочитат Амстердам

Служителите от Европейската агенция по лекарствата не искат да се местят в София, предпочитат Амстердам

Ако агенцията се премести в България, Полша или Румъния, 90% ще търсят работа на друго място

Най-предпочитаната дестинация за ново седалище на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) е Амстердам. София, Букурещ и Варшава са се класирали най-ниско сред предпочитанията на служителите. Това показва анкета сред 900-те й служители.

Ако агенцията се премести столицата на Швеция, повече от две трети от хората ще останат на позициите си и работата на службата ще може бързо да се върне към нормалния си ритъм. Обаче ако се премести в столиците на България, Румъния или Полша, 90% биха напуснали и потърсили работа другаде и така службата дълго време няма да може да функционира. Това предупреждават от самата лекарствена агенция след проведеното допитване сред служителите, съобщава европейското издание на "Политико".

През октомври на срещата на върха на лидерите на ЕС трябва да се реши къде ще се премести централата на ЕМА, тъй като заради Брекзит се налага да се изнесе от сегашната си сграда в Лондон.

В топ дестинациите, класирани в анкетата на служителите на ЕМА, освен Амстердам са посочени още Барселона и Виена, Милано, Копенхаген, Атина и Дъблин. За тези градове между 65 и 81% от служителите казват, че биха останали в агенцията и биха живели в съответния град, щом се налага.

Сподели:
Катар, притиснат от иранските удари, призова за деескалация

Катар, притиснат от иранските удари, призова за деескалация

Катар, която е една от държавите посредници в преговорите между Иран и Съединените щати, осъди иранските атаки по Кувейт и Бахрейн

Руски удари причиниха разрушения в Киев: загина човек, издирват сред отломките

Руски удари причиниха разрушения в Киев: загина човек, издирват сред отломките

Спасителите съобщиха, че в резултат на руския ракетен удар в Деснянския и Святошинския район на столицата са избухнали пожари

Дания в отговор на Тръмп: Гренландия не е за продан, САЩ няма да я придобият

Дания в отговор на Тръмп: Гренландия не е за продан, САЩ няма да я придобият

Изявлението на датския министър-председател Мете Фредериксен дойде, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви пак намерението си островът да премине под американски контрол

Коментари (0)