23 Май, 2026

Служителка на ООН: Спирането на парите за Агенцията за палестинците нарушава конвенцията срещу геноцида

Служителка на ООН: Спирането на парите за Агенцията за палестинците нарушава конвенцията срещу геноцида

Парите са спрени заради съучастие в тероризъм

Експертка на ООН заяви в неделя, че страните, които спират средствата агенцията на ООН за палестинските бежанци, нарушават съдебна заповед за предоставяне на ефективна помощ в Газа и може да нарушават международната конвенция срещу геноцида.

Редица страни донори, включително Австралия, Великобритания, Финландия, Германия и Италия, в събота последваха примера на САЩ и спряха допълнителното финансиране на агенцията. Това стана, след като Израел уличи служители на агенцията на ООН, че са участвали в нападението на "Хамас" на 7 октомври.

Франческа Албанезе, която е специален докладчик на ООН за окупираните палестински територии, твърди, че решението за спиране на финансирането „явно е в разрез“ със заповедта на Международния съд да се позволи ефективна хуманитарна помощ“ за жителите на Газа. „Това ще доведе до правни отговорности или до края на (международната) правна система“, заплаши тя в своя публикация в мрежата X.

Агенцията реагира на отправеното от Израел обвинение, като уволни няколко служители и обеща задълбочено разследване по случая. Израел от своя страна заяви намерение да спре работата на агенцията в Газа след войната.

Албанезе е независим експерт, назначен от Съвета на ООН по правата на човека, но не говори от името на ООН. /БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

САЩ разсекретиха нови файлове с НЛО - видео показва изтребител, стрелящ срещу въздушен обект

САЩ разсекретиха нови файлове с НЛО - видео показва изтребител, стрелящ срещу въздушен обект

В друг случай пилот на американски хеликоптер, разследващ мистериозни „светещи топки“, разказва, че те се движели с много висока скорост и е било невъзможно да бъдат преследвани

Москва обяви Гари Каспаров за международно издирване

Москва обяви Гари Каспаров за международно издирване

Той е обявен за чуждестранен агент и е включен в руския "регистър на терористите"

САЩ призоваха за спиране на войната в Украйна - след като беше поразен колеж в окупираната Луганска област

САЩ призоваха за спиране на войната в Украйна - след като беше поразен колеж в окупираната Луганска област

Москва обвини украинските военни, Украйна е категорична, че не е атакувала колежа