5 Декември, 2025

Смъртоносна израелски атака в Газа, ударени са "ключови терористи"

Смъртоносна израелски атака в Газа, ударени са "ключови терористи"

снимка: БГНЕС

ЦАХАЛ обяви, че са атакували училище в ивицата Газа, където са се криели "високопоставени терористи", като при удара са загинали най-малко 40 души, повечето от които са деца, потърсили подслон там

Израелската армия (ЦАХАЛ) заяви, че „високопоставени терористи“ са се намирали в училище в Газа, което бе цел на атака тази сутрин. По информация на спасителните екипи там са загинали най-малко 20 души, предимно деца, предаде АФП.

Военните уточняват, че са „ударили ключови терористи, които са действали в командно-контролен център на Хамас и Ислямски джихад, разположен в район, който преди е бил училище „Фаами Алджерауи“ в град Газа“. Те уверяват че „са предприети многобройни мерки за намаляване на риска от нараняване на цивилни“.

По информация на "Асошиейтед прес" израелски удари са причинили смъртта на повече 40 души в ивицата Газа. Жт жертвите 25 са в училище, превърнато в убежище, който е било поразено, докато хората са спели. 

Израел поднови офанзивата си през март, след като прекрати примирието с "Хамас". Той се зарече да поеме контрола над Газа и да продължи да се бие, докато "Хамас" не бъде унищожен или разоръжен и докато не върне останалите 58 заложници, 1/3 от които се смятат за живи.

Ударът срещу училището в квартал Дарадж в град Газа рани повече от 55 души. Сред загиналите има баща и петте му деца.

Училището е било ударено три пъти, докато хората са спели, и вещите им са били подпалени.

Израелската армия съобщи, че е атакувала командно-контролен център на бойци в училището, който "Хамас" и "Ислямски джихад" са използвали за събиране на разузнавателна информация за атаки. Израел обвинява "Хамас" за смъртта на цивилни, защото действа в жилищни райони.

Отделен удар срещу дом уби 15 членове на едно и също семейство, сред които пет жени и две деца.

Бойците на "Хамас" убиха около 1200 души, предимно цивилни, и отвлякоха 251 души при атаката на 7 октомври 2023 г. Повече от половината заложници бяха върнати чрез споразумения за прекратяване на огъня или други сделки, осем бяха спасени, а израелските сили откриха останките на десетки други.

Ответната офанзива на Израел е причинила смъртта на около 54 000 палестинци. По данни на Министерството на здравеопазването в Газа повече от половината загинали са жени и деца.

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“