14 Януари, 2026

Сменят шефа на ДАТО

Сменят шефа на ДАТО

Решението е взето на днешното заседание на МС

Председателят на Държавна агенция "Технически операции" Цветан Китов ще бъде сменен. Това се разбира от дневния ред на днешното заседание на Министерския съвет, предаде БГНЕС.

Вносител на точката е министър-председателят Бойко Борисов, който пряко отговаря за работата на агенцията за реализиране на специалните разузнавателни средства.

Цветан Китов е дългогодишен служител на МВР, работил е в дирекция "Оперативно-техническа информация" и в Национална служба сигурност. Постъпва в ДАНС при нейното създаване през 2008 година. От август 2013 година е заместник-председател на ДАТО, а от октомври е назначен и за председател на ДАТО.

За да се осъществи смяна на председателя на ДАТО е нужен указ на президента, като правителството прави предложението за това. Все още не е известно името на наследника на Китов, който ще бъде предложен от правителството на президента за издаване на указ. Заместник-председател на ДАТО от 2014 година е Бисер Борисов, дългогодишен служител на контраразузнаването.

Смяната на Китов се извършва в контекста на отнетия допуск за достъп до класифицирана информация на заместник-председателя на Бюрото за контрол на Специалните разузнавателни средства Георги Гатев и твърденията на председателя на Бюрото за допуснати нарушения от службите при приложение на системите за проследяване на съобщение и телефонни разговори.

Правителството ще приеме и Годишния доклад за състоянието на националната сигурност за 2016 година. Вносител отново е премиерът.

Министерският съвет ще приеме и Доклад на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към министъра на икономиката. В последните седмици стана ясно, че заради редица нарушения, компетентните органи са отнели лицензите за търговия с оръжие на производители на военна продукция. 
Сподели:

Коментари (0)

Кога малките автомобилни части правят най-голямата разлика на пътя

Кога малките автомобилни части правят най-голямата разлика на пътя

Понякога най-важните неща в автомобила са тези, за които почти не се замисляме. Докато колата върви гладко и видимостта е добра, рядко обръщаме внимание на дребните механизми, които работят безотказно във фонов режим. Истината е, че именно те често се оказват решаващи в критични ситуации на пътя.

Символна роза е логото на лидерството на България в Стратегията за Дунавския регион

Символна роза е логото на лидерството на България в Стратегията за Дунавския регион

Логото символизира единството в многообразието, както и водещата роля на страната ни в насърчаването на сътрудничеството по Дунавската стратегия

Надежда Йорданова: Няма да позволим подмяна на вота на гражданите. Елате на протест!

Надежда Йорданова: Няма да позволим подмяна на вота на гражданите. Елате на протест!

По нейните думи голямата цел сега е да осигурят прозрачни и честни избори като бъде въведено 100% машинно гласуване