18 Август, 2026

Сменят турско-арабските имена на над 800 местности в Старозагорско

Сменят турско-арабските имена на над 800 местности в Старозагорско

868 са имената на местности на територията на община Стара Загора, които съдържат турско-арабски корени и подлежат на смяна, отчетоха от Временната комисия за преименуване на местности.

Задачата й бе да изготви цялостна стратегия по промяна на чуждите топоними с такива, които да отговарят на нашата история и традиции, а преводът на имената отне на комисията над една година.

„Забелязахме тенденцията, че в планинските села се налагат доста по-малко промени, за разлика от населените места, които са в равнинната част на общината“, уточни председателят на комисията общинският съветник от АТАКА Михаил Михайлов. Той даде пример със село Казанка, в което от близо 140 имена, за превод и замяна е имало само 10. В землището на Стара Загора от около 140 имена, промяна има в 50.  Сред смените са „Ахча тахта“, което става „Трапезата“, и „Съборената кюприя“, която се превежда на „Падналият мост“. До голяма степен е използван буквален превод, но членовете на комисията са се съобразили и с конкретни исторически и географски особености на районите, в които са местностите, за да бъдат максимално разбираеми.

Михайлов подчерта, че няма място за притеснение от хората, които имат имоти в предложените за преименуване местности, защото няма да се налага подмяна на нотариални актове и документи за тях.
„Новите имена ще влязат в сила с решение на Общинския съвет, което ще вземем през май. След това – всеки документ ще се издава със съответното сменено име. Не се очаква административно объркване, тъй като местностите имат и индификационни номера, а не само названия“, уточни и Антон Андонов, общински съветник от ВМРО и член на Временната комисия.

Материалите от работата на комисията са качени в сайта на Общината и предстои тяхното разглеждане и обсъждане в комисиите на Общинския съвет. Гласуването на предложението, изготвено от комисията, ще бъде в края на май, по време на редовното заседание на старейшините. 

Сподели:
Кирил Петков: Руската неонацистка среда намира последователи сред млади хора и в България

Кирил Петков: Руската неонацистка среда намира последователи сред млади хора и в България

В книгата "Русия и крайната десница: поглед към десет европейски държави“, издадена от Международния център за борба с тероризма, са разгледани 20 конкретни случая в 10 европейски държави.

Димът от пожарите в Сърбия достигна София, предупредиха кюстендилци да затварят прозорците

Димът от пожарите в Сърбия достигна София, предупредиха кюстендилци да затварят прозорците

"Вследствие на множество пожари на територията на Сърбия се образувал такъв облак от дим, който въздушните течения пренасят през западната част на нашата страна"

Нивото на Дунав при Галац  спадна до 16 см - най-ниската стойност за последните 30 години

Нивото на Дунав при Галац спадна до 16 см - най-ниската стойност за последните 30 години

Островът в средата на реката близо до Галац се разраства както на дължина, така и на ширина и това принуждава ферибота, свързващ Галац с окръг Тулча, да заобикаля няколкостотин метра, за да избегне засядане

Коментари (0)