Сметната палата планира през тази година да одитира няколко големи държавни и общински дружества и предприятия, които са на загуба, пише "Сега".
Едно от дружествата е „Столичен автотранспорт“ ЕАД, чийто едноличен собственик на капитала е Столична община. Към 31 декември 2020 г. то отчита натрупана загуба от над 33 млн. лв., която надвишава акционерния капитал и вземанията от свързани лица, включващи очаквани кредитни загуби в размер на над 10 млн. лв.
Одит ще бъде направен и на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“, което управлява значителна по размер и стойност публична държавна собственост. За 2020 г. след данъчно облагане загубата на предприятието е над 11 млн. лв.
Българска банка за развитие също ще бъде обект на специфична проверка. Държавната банка, за която стана известно, че е раздала повече от половината от кредитния си портфейл на двайсетина фирми, завърши 2020 г. с 230 млн. лв. загуба, а за 2021 г. се очаква загубата да надхвърли 250 млн. лв. Сметната палата вече направи през изминалата година одит на дейността на министъра на икономиката как е упражнявал през 2018 и 2019 г. правата на държавата в търговските дружества, на които е принципал. Тогава бе констатирано, че ББР и дъщерните ѝ дружества не са контролирани ефективно и очакваните ползи за обществото от тях не са постигнати. В същото време възнагражденията на Управителния съвет на банката надхвърлят тези в ръководството на БНБ.
ТЕЦ "Марица Изток 2“ е друго държавно дружество, което ще бъде одитирано от Сметната палата. За 2020 г. средносписъчният състав на дружеството е над 2 300 души. За същата година то е отчело 340 млн. лв. счетоводна загуба преди данъци, а натрупаните загуби към края на 2020 г. са над 1,1 млрд. лв. Налице е повишен обществен интерес предвид цените на продажба на електроенергия.
Проверка ще има и в Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина” в София. Лечебното заведение е лидер сред кардиологичните и кардиохирургични центрове и единствено у нас има лиценз за сърдечни трансплантации. "Приоритетна е за одит, предвид и факта, че в България от всеки трима души двама умират от сърдечно-съдови заболявания", посочват от Сметната палата.
Одит на дейността на министъра на регионалното развитие и благоустройство по упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала ще обхване и 14 търговски дружества с над 50% държавно участие в капитала. Сред тях са „Геозащита”, „Автомагистрали“, „Български ВиК Холдинг”, „Научноизследователски строителен институт – НИСИ“, „Национален център за териториално развитие“, „Проинвекс“ и „Фонд ФЛАГ” ЕАД.
Изборът на посочените одитни задачи, които не са задължителни по закон, Сметната палата е направила вследствие на повишен обществен интерес към управлението на публичните средства и дейности, сигнали за нередности и несъответствия и индикации за интерес от страна на Народното събрание.
Целта е да бъде направен одит на големи държавни и общински дружества, които са на загуба
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг