18 Май, 2026

Лукашенко: Американците ви дебнат отвсякъде, хвърлете смартфоните

Лукашенко: Американците ви дебнат отвсякъде, хвърлете смартфоните

Александър Лукашенко

Президентът на Беларус Александър Лукашенко се нахвърли върху собствениците на смартфони и заяви, че "умните хора отдавна са се прехвърлили на телефони с бутони", цитира думите му РИА "Новости".

"Щом искате всяка минута американците да ви следят, да знаят къде сте и с какво се занимавате, купувайте ги, щом не слушате какво ви говоря", заявил Лукашенко.

Изявлението беше направено на така нареченото Шесто Всебеларуско народно събрания, в което участват 2,7 души, които трябва да дадат насоки за социално-икономическото развитие на страната до 2025 година.

Експерти коментират, че свикването на Събранието е опит да се демонстрира висока обществена подкрепа за Лукашенко и да се даде легитимност на управлението му.

Припомняме, че още през миналата година, след като всички западни страни обявиха президентските избори за нелегитимни и отказаха да го признаят за законно избран президент на Беларус, той обяви, че Всебеларуското народно събрание трябва да се превърне в конституционен орган. До момента това не е факт, но държавната пропаганда представя свикването му като главното събитие на годината, историческо и съдбоносно.

"Мисля, че ще станем свидетели на ритуално събрание, на което внимателно подбрани лоялни чиновници ще заявяват подкрепа за властта, но няма да бъдат взети никакви важни въпроси. Това ще бъде крачка на властта да натрапи на обществото своя дневен ред, както и, че Лукашенко, както и преди представлява интересите на нацията и хората го подкрепят", коментира политологът Татяна Чулицкая.

По-малко от 20% белоруските граждани смятат, че ВНС ги представлява и неговите решения имат законна сила.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

„Белият дом“ влиза в режим на риалити шоу: Тръмп избира наследник като в „Стажантът“

„Белият дом“ влиза в режим на риалити шоу: Тръмп избира наследник като в „Стажантът“

Докато Ванс изгражда мрежа от донори и влияние в партията, Рубио печели точки като едно от лицата на външната политика на администрацията

Назад към Сталин: Съдът в Москва забрани три сайта с вицове

Назад към Сталин: Съдът в Москва забрани три сайта с вицове

Според съда публикациите на трите сайта съдържали „твърдения, които може да бъдат класифицирани като унизителни за човешкото достойнство"

 Дмитрий Медведев е нащрек: Някой се опитва да ни открадне 1-ви май...

Дмитрий Медведев е нащрек: Някой се опитва да ни открадне 1-ви май...

В съветските времена празникът беше известен като Международен ден на труда и символ на работническата солидарност