Лидерът на БСП Корнелия Нинова за пореден път показа, че преди избори за политиците граници няма. Червената шефка откри учебната година в Основно училище „Константин Костенечки”, с. Костенец, похвалиха се от пресцентъра на БСП. Заедно с кмета на община Костенец Радостин Радев, избран от БСП, подариха книги на първокласници. Днес народните представители от „БСП лява България” дариха 250 комплекта книжки от авторите Валери Петров и Леда Милева в различни училища от страната. Изданията са закупени със средства от партийната субсидия на БСП.
В благородната кауза да се даряват книги няма нищо нередно, а похвално. Но какво прави лидерът на втората по големина партия у нас в парламента при учениците, облечена в червена блуза и със сако на рози, които са емблема на "столетницата"? По закон до 18 г. учениците нямат право да се замесват с политика, камоли партийни лидери да им откриват учебната година и по този начин непряко да агитират преди изборите семействата им. Чистата червена политическа пропаганда не се хареса на голяма част от родителите в Костенец, които бяха разочаровани от „изненадата” и признаха, че този път от „столетницата” и кметът им съвсем са се олели в стремежа си да се харесат на хората. Директорът на основното училище, както и кметът също трябва да дадат обяснение в качеството си на каква е присъствала Нинова на тържеството - на ученическа майка или роднина на ученик, на случаен дарител на книги, на учител или на партиен шеф? Като лидер на "столетницата" тя прекрасно знае, че всяка нейна поява в момента се свързва с предстоящите президентски избори, за които се говори от сутрин до вечер. От БСП можеха да спестят политическото натрапване поне на хлапетата, някои от които за пръв път прекрачват училищния праг.
Няколко закона защитават правата на децата от партийна агитация. Логиката и на българското и на международното законодателство е, че децата са уязвима група и агитацията може да накърни психиката или достойнството им. Логиката на експертите по кампании пък е, че децата влияят емоционално на родителите си, които гласуват.
В Закона за закрила на детето пише, че „всяко дете има право на закрила срещу въвличане в политически, религиозни и синдикални дейности“ (чл. 11 ал. 4). Правилникът за прилагане на Закона за народната просвета гласи: „Светското образование не допуска налагането на учениците на идеологически и религиозни доктрини“ (чл. 4, ал. 1). В Закона за политическите партии пише, че политическите партии не могат да създават детско-юношески структури, обединяващи лица под 18-годишна възраст. В Конституцията също е записано, че политическите цели и политическите дейности са присъщи само на политическите партии. Според Конвенцията на ООН за правата на детето, която България е ратифицирала през 1991 г., ролята на държавата е да съдейства на родителите при реализирането на отговорности им за осигуряване на адекватна закрила и грижа за децата и подходящ стандарт на живот, отговорността да не се допуска въвличането на деца в обществено-политическите процеси и събития, неприсъщи за детската възраст и противоречащи на принципите за закрила на детето, е споделена.
Според Закона за закрила на детето за първо нарушение от такъв характер се налага глоба от 500 до 1000 лв. и от 1000 до 2000 лв. – при рецидив. В Изборния кодекс глобите са от 200 до 2000 лв. В Закона за политическите партии не са регламентирани наказания.
Още от Смотаняци
Лукашенко спира интернета на протестиращите при следващите избори
Диктаторът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че може напълно да изключи интернет по време на президентските избори през 2025 г., ако възникнат протести, подобни на тези през 2020 г.
В Казанлък провеждат абсурден референдум за бъдещето на комунистическото капище на Бузлуджа
Камера на Нова ТВ улови дремещия Бойко Рашков при откриване на 51-я парламент