15 Януари, 2026

Смут сред европейците след покушението над Роберт Фицо

Смут сред европейците след покушението над Роберт Фицо

Роберт Фицо

Европейски служители смятат, че след опита за убийство министър-председателят на Словакия Роберт Фицо, който се противопостави на военната помощ за Киев и членството на страната в НАТО, може да се "озлоби“ и да започне все повече да подкопава работата на Алианса. Това съобщава британският вестник Financial Times, като се позовава на свои източници.

Брюксел се опасява, че Фицо ще се превърне в "по-разрушителна сила в рамките на НАТО, като Орбан, който забави влизането на Финландия и Швеция“, подчертават от редакцията.

Изданието припомня, че още преди покушението Фицо заедно с Орбан се противопоставяха на кандидатурата на сегашния премиер на Нидерландия Марк Рюте за поста генерален секретар на НАТО. Освен това словашкият премиер не веднъж е демонстрирал топлите отношения към Путин и никога не е разкритикувал досега режима в Русия. Нещо повече - той не крие донякъде антиевропейските си настроения, използвайки близка риторика до тази на унгарския премиер Виктор Орбан. 
Сподели:

Коментари (0)

Христо Грозев: Американците може да имат компромат за Путин

Агенцията за национална сигурност на САЩ разполага със средства за наблюдение — космически, електронни и други — които превъзхождат стократно това, с което разполага ФСБ

Гръцкият флот посрещна първата си фрегата от клас FDI - „най-мощната на планетата“

Гръцкият флот посрещна първата си фрегата от клас FDI - „най-мощната на планетата“

Тя разполага със съвременни цифрови системи за противовъздушна отбрана и борба с подводници. Още три високотехнологични фрегати ще влязат в състава на флота през следващите 18 месеца.

САЩ с ново 20: Украйна и Русия се доближиха до мир повече от всякога

САЩ с ново 20: Украйна и Русия се доближиха до мир повече от всякога

Това заяви постоянният представител на САЩ в НАТО Матю Уитакър по време на събитие на президентския фонд „Роналд Рейгън“ в Калифорния.