26 Декември, 2025

Смут в Германия: Потреблението на газ нараства твърде бързо

Смут в Германия: Потреблението на газ нараства твърде бързо

Потреблението на газ миналата седмица се е увеличило твърде много, констатира Федералната мрежова агенция. 

Въпреки енергийната криза, миналата седмица домакинствата в Германия са консумирали повече газ от средното. Това се дължи на факта, че частните домакинства и малките търговски клиенти са консумирали средно значително повече от обичайното за този период в предходните години, съобщава „Тагесшау”.

"Ситуацията може да стане много сериозна, ако не намалим значително потреблението на газ", предупреди ръководителят на Федералната мрежова агенция Клаус Мюлер.

Според данните на регулатора, потреблението на газ от домакинствата и по-малките търговски клиенти през 39-ата календарна седмица е било 618 гигаватчаса, което е с почти 10% повече от средното ниво на потребление от 564 гигаватчаса за същия период през 2018-2021 г.

Необходими са 20 % икономии

По данни на Федералната мрежова агенция, потреблението на промишлени клиенти миналата седмица е било само с 2% под нивото от предходните години - 1370 гигаватчаса. Въпреки това потреблението им вече не спада толкова силно, колкото в миналото.

Германия едва ли ще успее да избегне извънредна ситуация с природния газ през зимата, ако не постигне поне 20-процентни икономии в частния, търговския и промишления сектор, подчертава Мюлер: "Потреблението на природен газ също нарасна твърде много миналата седмица."

Частните домакинства и по-малките търговски клиенти са отговорни за около 40% от потреблението на газ в Германия. Останалите 60 % са големи промишлени клиенти.

Още във вторник Федералната мрежова агенция съобщи, че текущите нива на съхранение на газ в Германия са 92,08%. Доставките на газ в Германия " в момента са стабилни". /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят