5 Декември, 2025

Смут в руската военна общност след неуспешните контраатаки край Орехов и Бахмут

Смут в руската военна общност след неуспешните контраатаки край Орехов и Бахмут

Руските войски са се опитали да организират локални контраатаки както на Ореховския, така и на Бахмутския сектор на фронта през изминалата седмица. Но и в двата сектора украинската армия отблъсква тези контраатаки и задържа новоосвободената територия. Това отбелязва разузнаването към Министерство на отбраната на Великобритания.

Коментарите в руската военна общност отразяват изключителното разочарование на всички, участващи в тези контраатаки, като посочват зле замислено настъпление, липса на артилерийска подкрепа и тежки загуби в жива сила.

През последните девет месеца руската армия в Украйна доказа способността си да се защитава, посочват британските разведки. Въпреки това, тя все още показва само минимални нападателни способности. Руските командири не са в състояние да се справят със сложното взаимодействие между родовете войски, да концентрират достатъчни запаси от боеприпаси и да поддържат настъпателен дух, отбелязват още те.

На 18 септември командващият украинските сухопътни войски генерал-полковник Александър Сирски заяви, че в резултат на боевете за Андреевка и Клешчеевка южно от Бахмут руската отбранителна линия е пробита и три руски военни бригади са разгромени.

На 20 септември британското разузнаване потвърди завземането на селата Клешчеевка и Андреевка на постъпите към Бахмут

В същото време отвоюването на Клещеевка идва в момент, когато двама влиятелни западни генерали са скептично настроени за скорошно приключване на военните действия. Единият от тях е генерал Марк Мили - председател на Обединения комитет на началник-щабове. Той обяви, че сегашната контраофанзива на Украйна е по-бавна, отколкото планиращите я са я очаквали, но все пак стабилно се развива. Вторият високопоставен представител е генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Той предупреди, че конфликтът няма скоро да достигне до своя бърз край.

Сподели:

Коментари (0)

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Изказването на външния министър Йохан Вадефул дойде след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп публикува нов стратегически документ, в който остро критикува своите съюзници в Европа

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

В кулата се намират едни от най-важните офиси в републиката – включително Съвета за сигурност на Чечения, Министерството на туризма, Сметната палата, регионалната избирателна комисия, местния клон на Министерството на правосъдието, приемната на „Единна Русия“ и др.

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия