12 Февруари, 2026

Социолози: Президентът става ключов фактор, но има един голям въпрос...

Социолози: Президентът става ключов фактор, но има един голям въпрос...

Първан Симеонов, снимка: БГНЕС

Ако Радев остане пасивен на предстоящите избори, тогава ще получим отново от същото

Големият въпрос в момента е какъв ход ще предприеме президентът Румен Радев. Според социолога Първан Симеонов от агенция „Мяра“, ако държавният глава реши да действа активно, той може да се превърне в основен политически бенефициент от случващото се – наред с ПП–ДБ, които вероятно ще укрепят позициите си в настоящата криза.

В ефира на Нова телевизия той коментира ситуацията след масовите протести, оставката на правителството и насрочващите се предсрочни избори. По думите му обществото ясно е показало готовност да протестира многократно, ако исканията му не бъдат изпълнявани – теза, подкрепена и от социолога от „Тренд“ Евелина Славкова.

Симеонов смята, че Борисов ще се опита да прехвърли евентуални проблеми с въвеждането на еврото върху протестите. Той посочи, че лидерът на ГЕРБ вече се дистанцира от Делян Пеевски, който с призива си за контрапротести е поел политическата тежест върху себе си. В същото време Борисов ще търси начин да запази роли в бъдещи коалиционни или тематични мнозинства.

Сериозен проблем остава критично ниското доверие в изборния процес. „През март отчетохме 16% доверие в изборите – след като Конституционният съд ревизира резултата. Това е потресаващо“, напомни Симеонов.

Според Евелина Славкова пък ключовият фактор оттук нататък отново е Румен Радев. Ако президентът остане пасивен и сегашните партии отидат на избори без нов играч, резултатът ще повтори добре познатите модели без съществена динамика. Именно затова, по думите ѝ, в момента има концентрирано обществено внимание върху Радев, който ежедневно подава сигнали, че може да създаде собствен политически проект и да бъде неговото лице, изтъкна тя.

Такъв ход би могъл да раздвижи избирателната активност, защото появата на нов субект традиционно мотивира повече хора да гласуват, посочва Славкова.

Сподели:

Коментари (0)

Волгин нападна в ЕП евролидерите:  Заради русофобията  им плащат обикновените украинци

Волгин нападна в ЕП евролидерите:  Заради русофобията  им плащат обикновените украинци

Украинците няма да се подчинят и предадат, нашата задача е да стоим зад тях – категорични са от мнозинството в Европейския парламен

Трагедията "Петрохан": Проверяват как са получени разрешителните за оръжие

Трагедията "Петрохан": Проверяват как са получени разрешителните за оръжие

Иванов е имал значителен огнестрелен арсенал - 5 пушки, 2 карабини, 1 късо оръжие и два заглушителя. На името на Калушев са регистрирани два пистолета.

Коларова: В центъра на предизборния дебат е атака срещу институциите, като в случая "Петрохан"

Коларова: В центъра на предизборния дебат е атака срещу институциите, като в случая "Петрохан"

Жертвата в случая "Петрохан" в действителност е една – детето, но е много тежко определянето на това кой е жертвата, кой е виновният, каза политологът