6 Януари, 2026

"СОФ Кънект" даде старт на битката за летище "София" - избира строител на Терминал 3

"СОФ Кънект" даде старт на битката за летище "София" - избира строител на Терминал 3

снимка: БГНЕС

България търси експерти за проекта за 5 години: Над 40 компании са заявили интерес

Концесионерът на Летище София, "СОФ Кънект", даде ход на същинския избор за изпълнител на най-мащабния инфраструктурен проект в страната през следващите пет години. Официално започна етапът на Предварителна квалификация (Pre-Qualification – PreQ) в тръжната процедура за „Проектиране и изграждане на нов Терминал 3, предтерминално пространство, транспортен център и модернизация на съществуващия Терминал 2“.

Подаването на необходимите документи за доказване на технически, финансов и организационен капацитет ще продължи до 19 декември 2025 г. Едва след приключване на този етап, одобрените кандидати ще получат покана за подаване на ценови и технически оферти. Към 15 октомври над 40 чуждестранни и български компании вече са заявили интерес към мегапроекта.

Главният изпълнителен директор на "СОФ Кънект", Хесус Кабайеро, подчерта, че целта е Терминал 3 да бъде завършен до 2031 г. Той изрази увереност, че "ще проявят интерес компании с доказана експертиза и успешно реализирани големи инфраструктурни проекти", тъй като това е проект с огромно значение за публичната инфраструктура на България.

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Защо петролният пазар остана безразличен след залавянето на Мадуро?

WSJ: Защо петролният пазар остана безразличен след залавянето на Мадуро?

Петролните пазари реагират сдържано на промените във Венецуела. Очакванията за бърз поток на венецуелски нефт се сблъскват с реалността на разрушената инфраструктура и продължаващите санкции

Филип Гунев: Истинската цел на операцията срещу Мадуро е петролът на Венецуела

Филип Гунев: Истинската цел на операцията срещу Мадуро е петролът на Венецуела

По думите му, в последното си интервю президентът на САЩ Доналд Тръмп изобщо не е говорил за наркотици, а единствено за петрол и за подготвени разговори с американски компании, готови да възстановят пропадналата венецуелска петролна инфраструктура.

Газът в Европа поевтинява с близо 6% - вече е  27,30 евро за мегаватчас

Газът в Европа поевтинява с близо 6% - вече е 27,30 евро за мегаватчас

Международната агенция по енергетика очаква Европа да внесе рекордно количество втечнен природен газ през тази година.