Столицата на България обяви амбициозен проект за обновяване на трамвайния си парк с общо 78 нови нископодови трамвайни мотриси (LRV), с очаквана стойност около 200 милиона евро. Инициативата цели постепенното пенсиониране на най-старите превозни средства и модернизиране на градския транспорт в София.
Метрополитен Електрически Транспорт (EAD), столичният оператор на градския транспорт, стартира обществена поръчка за първите 40 LRVs с ориентировъчна цена 102,3 милиона евро. Очаква се втора поръчка за още 38 превозни средства, предназначени за 1009 мм-градската мрежа на София, да бъде обявена в близко бъдеще на сходна стойност.
Новите нископодови мотриси ще позволят на EAD да се раздели с най-старите трамваи от флота, осигурявайки по-комфортно и достъпно придвижване за пътниците. Предходно столичният оператор е закупил 63 Swing мотриси от полския производител Pesa в четири отделни доставки, като последната бе извършена през 2023 г.
Крайният срок за подаване на оферти за текущата поръчка е 27 март. Доставката на новите превозни средства е планирана да се осъществи в рамките на 36 месеца след подписването на договорите.
Общинският съвет на София потвърди, че закупуването на мотрисите ще се финансира чрез заеми на стойност около 200 милиона евро. Преговорите с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) вече са започнали, като се разглеждат и други възможности за финансиране на проекта.
Проектът е част от усилията на столицата да модернизира градския транспорт и да подобри инфраструктурата, осигурявайки по-ефективни и екологично чисти решения за придвижване в София.


Коментари (0)