24 Юли, 2026

София натискала Скопие за ново споразумение?

София натискала Скопие за ново споразумение?
Християн Мицкоски

Изявлението е направил лидерът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски

По време на посещението си в България министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи е разговарял с българския министър за нов договор между Скопие и София, който практически ще е много подобен на Преспанския договор с Гърция. Това намекна лидерът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски по време на гостуване в ефира на местна телевизия снощи, пише вестник „Независен“, цитиран от „Фокус“. 

„Нека попитаме Буяр Османи дали Захариева е искала да подпише ново споразумение, подобно на Преспанското споразумение с конституционни изменения, които да определят съществуването на македонската нация и език от 1945 г. нататък, докато преди 1945 г. ние сме били нещо друго. Тук трябва да попитаме Буяр дали това е вярно и дали точно тези искания са условие за по-нататъшно продължаване на преговорите с ЕС“, каза Мицкоски. 

В отговор министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи оцени изявлението на Мицкоски като спекулация. В SMS съобщение до скопското електронно издание „Плюс инфо“ Османи отговори, че няма да коментира спекулации. 

 
Сподели:
Унгария разследва спорния заем от един милиард евро договорен между Орбан и Мицкоски

Унгария разследва спорния заем от един милиард евро договорен между Орбан и Мицкоски

Съществуват съмнения, че предишната власт е използвала публични средства, предназначени за унгарския бизнес, за да подпомогне външнополитически съюзници и приятелски търговски структури," подчерта унгарският премиер.

Ескалация на руските атаки: Полша и Украйна предупредиха за заплахи в Черно море

Ескалация на руските атаки: Полша и Украйна предупредиха за заплахи в Черно море

Обсъдихме засилените атаки на Русия срещу цивилни кораби в Черно море и последиците от този терор за глобалната продоволствена сигурност“, написа Сибиха в социалната мрежа X.

Financial Times: Настъпил е моментът за преговори с Русия, Европа може да помогне

Financial Times: Настъпил е моментът за преговори с Русия, Европа може да помогне

Това пише в авторска си колонка в изданието Самюъл Чарап, ръководител на отдела за Русия и Евразия в аналитичния център RAND Corporation

Коментари (0)