Днес в София ще се проведе възпоменателно шествия, в памет на опозиционни български политици, обявили се против влизането на България в Тристранния пакт и обвързването й с нацистка Германия. Паметната дата е 21 февруари, а днес се навършват 80 години от този исторически момент. Шествието, което е организирано от група историци, политици и общественици ще тръгне в 14.00 часа от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий, а цветя ще бъдат поднесени пред домовете на колосите на българската политика и демокрация: Никола Мушанов (ул. "Московска" 45), Атанас Буров (ул. "Московска" 41), Кръстьо Пастухов (ул. "Бенковски" 36), Никола Петков (ул. "Цар Шишман" 14), Григор Василев (ул. "Раковски" 112), Г. М. Димитров (ул. "Граф Игнатиев" 29), Димитър Гичев (паметникът пред църквата "Св. Седмочисленици").
След болшевишкия преврат през септември 1944 година тези достойни българи са обвинени във фашизъм и за врагове на „народната власт”, измъчвани са по затвори и лагери, принудени са да емигрират. По ирония на съдбата комунистическите престъпници, които приветстваха дружбата между Хитлер и Сталин се обявиха за антифашисти, за да оправдаят зверства и беззаконията, които извършиха по заповед на Кремъл.
На 27 декември 2016 г. второто правителство на Бойко Борисов, по предложение на тогавашния военен министър Николай Ненчев, взема решение да провъзгласи 21 февруари за Ден на оказване на признателност към лицата съпротивлявали се на нацизма в България.


Коментари (0)