17 Февруари, 2025

Солидна глоба от ЕС грози TikTok

Солидна глоба от ЕС грози TikTok

Причината - нарушаване на неприкосновеността на личния живот на децата

Регулаторния орган на ЕС за защита на данните ще наложи на TikTok глоба в размер на милиони лири. Причината за решението е нарушаване на неприкосновеността на личния живот на децата от страна на платформата за споделяне на видеоклипове, собственост на Китай . Очаква се глобата да бъде наложена в рамките на следващите четири седмици.
Решението на ЕС е в следствие на разследване, започнато през 2021 г. от комисаря по защита на данните в Ирландия, относно нивото на съответствие на TikTok с Общия регламент на ЕС за защита на данните и начина, по който обработва данните на деца на възраст от 13 до 17 години.

Същевременно TikTok въведе редица нови функции за европейските потребители, целящи да подобрят спазването на новите разпоредби на Европейския съюз за съдържанието, които влизат в сила на 25 август, съобщи „Гардиън“.

Съгласно Закона на ЕС за цифровите услуги, TikTok, Google, Facebook и други големи онлайн платформи ще бъдат задължени да следят за незаконно съдържание в своите платформи, да забраняват определени рекламни практики и да споделят данни с властите.

В същото време Администрацията за киберпространство на Китай публикува предложение за ограничаване на времето, което децата и тийнейджърите могат да прекарват на телефоните си, тъй като страната се бори с пристрастяването към интернет и се опитва да възпита "добър морал" и "социалистически ценности" сред непълнолетните. Предвижда се никой под 18 години да няма достъп достъп до екраните между 22:00 и 6:00 ч. Децата на възраст под 8 години ще могат да използват телефоните си само 40 минути на ден, а тези между 8 и 16 години ще имат право на един час екранно време. Тийнейджърите над 16 и под 18 години ще имат право на два часа. Всички възрастови групи ще получават напомняне да си починат, след като са използвали устройството си повече от 30 минути.

По-рано тази година Европейската комисия е забрани инсталирането на приложението TikTok на служебните смартфони и устройства на работещите в евроинституцията заради притеснения за защита на данните. А в САЩ Монтана стана първият щат, приел законодателство, което забранява TikTok на лични устройства.

Сподели:
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран