Не мога да повярвам, че една супербогата страна може да пере пари, заяви бившият външен министър
Няма нищо нередно в това, че Азербайджан си лъска имиджа. Това каза в предаването „Тази неделя” на БТВ президентът на Атлантическия клуб и бивш външен министър Соломон Паси във връзка с разследването, според което близо 3 милиарда долара са гарантирали имиджов комфорт на президента на Азербайджан Илхам Алиев. В скандала бе замесен и българският представител в Европейската банка за възстановяване и развитие - Калин Митрев, съпруг на генералния директор на Юнеско - Ирина Бокова. Паси не пожела да коментира дали Митрев трябва да бъде отзован от ЕБВР. „Кой съм аз, че да съветвам премиера по такива въпроси”, каза в отговор на въпрос бившият външен министър. По думите му всяка държава във всеки един момент може да изтегли свой представител.
"Не съм криминалист и се доверявам на финансовия ни министър, който казва, че няма нищо нередно. Неприятно е, че за пореден път се замесваме в подобен скандал”, посочи той. „Не мога да разбера как една супер богата държава като Азербайджан, която може и да печата пари, има нужда да пере пари”, коментира Паси.
„Когато бях председател на ОСС, посетих страната и предложих на Илхам Алиев бартерна сделка. Имах приятел, който беше вкаран в затвора по политически причини и исках да го извадя. Тогава разбрах, че освен него, имаше още 120 политически затворници. Помолих Алиев да ги пусне, като обещах, че ще обяснявам какво добро дело е направил. В срок от 24 часа той изпълни уговорката си, а аз продължавам да изпълнявам моята", разказа политикът.
Във връзка с успешните ядрени тестове на Северна Корея, Паси заяви, че КНДР ще направи нов опит с балистична ракета. „Те методично се готвят за подобни опити. Ние не можем да бъдем грандиозен фактор на отношенията на ЕС с много страни по света, но можем да изиграем грандиозна роля в отношенията между ЕС и Северна Корея. Трябва да се вдигне нивото на посолството на България в Пхенян. Ние сме много добре приети там. Можем да им дадем добри съвети, защото се ползваме с доверие”, посочи Паси.
На въпрос как приема избора на сина си Исак Паси да стане член на БСП, след като е известна дясната ориентация на баща му, Паси отговори: "При нас има семейна традиция - никой син да не следва партията на баща си." И добави, че не е ядосан от избора на наследника си, защото нямало нищо лошо, ако някой можел да помогне за реформирането на една партия.
Още от България
Честито! Кабинетът Радев одобри решение за 30 % увеличение на винетките от 1 август
Годишната винетка се предвижда да струва 64,50 евро вместо 49,60 евро
Стоянов твърди, че от Пентагона го посъветвали да поддържаме руските МиГ-29
„Tвърденията, че в момента с F-16 може да се носи бойно дежурство, са, меко казано, странни“
ДБ: Днес видяхме какво се случва в държавата, когато цялата власт е в ръцете на една партия и един човек – Румен Радев
"На президентските избори през есента трябва да бъде избран президент, който не осигурява такава концентрация на власт”, заяви съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов