30 Януари, 2026

Социалдемократите в Германия издигат Писториус за канцлер вместо Шолц

Социалдемократите в Германия издигат Писториус за канцлер вместо Шолц

Мнозинството деутати от Социалдемократическата партия на Германия (СДПГ) подкрепят настоящия министър на отбраната Борис Писториус за бъдещ канцлер на страната, съобщи „Шпигел“.

Лидерите на основните германски партии се споразумяха да проведат федерални избори на 23 февруари 2025 г. след разпадането на трипартийната коалиция на Олаф Шолц миналата седмица.

Консервативният Християндемократически съюз (ХДС) и баварската му сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС) понастоящем водят в проучванията на общественото мнение с голяма разлика - 32% подкрепа, и изглежда вероятно да оглавят следващото коалиционно правителство с лидер на ХДС Фридрих Мерц като канцлер.

От друга страна, СДПГ на Шолц се нарежда на трето място в проучванията с 16%, непосредствено след крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) и с 10 процентни пункта по-малко от изборите през 2021 г.

Според „Шпигел“ на неотдавнашно заседание членовете на Бундестага от социалдемократите са изразили съмнения относно шансовете за успех на Шолц и са призовали Писториус да бъде водещата фигура.

Seeheimer Kreis (Кръгът Зеехайм) - консервативно крило на СДПГ се стреми към „модерна и прагматична политика“, съобщава германският вестник. Преди заседанието на цялата парламентарна група Зеехаймерите са се събрали на традиционния си обяд, на който са обсъдили актуални политически въпроси, пише изданието.

Повечето от присъстващите са изразили големи съмнения, че СДПГ може да постигне приличен резултат с Шолц, а някои изрично са пожелали по-скоро да отидат на избори, начело с Писториус.

Част от депутатите предупреждават, че Шолц е „изпаднал в немилост“ пред хората в провинцията и партийните структури.

Писториус се нарежда сред най-популярните политици в Германия, което е доста необичайно за министър на отбраната в страна, която има сложни отношения с военните си.

Няколко регионални политици от СДПГ открито призоваха Писториус да замени Шолц начело на партийната листа.

Неудобно за Шолц е, че сред тях са двама членове на законодателния орган на провинция Хамбург - градът, на който Шолц беше кмет в периода 2011-2018 г.

„Шолц проведе добри политики през последните три години, но не успя да спечели хората и да комуникира лидерство“, заявиха в публикация в Instagram двамата депутати Тим Стоберок и Маркус Шрайбер.

„Смятаме, че негативният образ, който хората в страната имат за него, вече не може да бъде поправен. Добре е, че имаме Борис Писториус, който може да вдъхне ново доверие“, казаха още те. | БГНЕС

Берлин / Германия

Сподели:

Коментари (0)

Украйна разби руски радар Nebo-SVU за 100 млн. долара в Луганска област

Украйна разби руски радар Nebo-SVU за 100 млн. долара в Луганска област

1Л119 Небо-СВУ е радарна система, използвана за подпомагане на противовъздушната отбрана на сухопътните руски войски. Системата се отличава със силна устойчивост на заглушаване и способност за откриване на слабо забележими самолети на разстояния до около 100 км.

Част от сицилийски град е на ръба на пропаст, свлачище всеки момент ще погълне къщи

Част от сицилийски град е на ръба на пропаст, свлачище всеки момент ще погълне къщи

Повече от 1500 души са евакуирани, като по-голяма част от тях вероятно няма да може да се върнат по домовете си, съобщават властите

Македонските превозвачи спряха блокадата на граничните пунктове

Македонските превозвачи спряха блокадата на граничните пунктове

Европейската комисия е решила да разработи нова визова стратегия, която се очаква да реши проблема с правилото за пребиваване „90 дни в 180-дневен период“ на професионалните шофьори