25 Юни, 2026

Социалисти и анархо-комунисти протестираха срешу "Луков марш"

Социалисти и анархо-комунисти протестираха срешу "Луков марш"

Шествието на протестиращите срещу предстоящия следващата неделя, в деня на обесването на Васил Левски, „Луков марш“ тръгна от пилоните пред Националния дворец на културата в София към Столична община. Около 150 души се събраха за начинанието под мотото  "Без нацисти по улиците ни!“, като една част от тях бяха със закрити с маски лица, въпреки че това е забранено от закона. В шествието се открояваха червено-черните знамена на анархисти и анархо-комунисти, като именно групичките около тях прикриваха лицата си. Испански и гръцки комунисти, германци с леви идеи бяха сред ядрото на протеста. Скандираше се на български, английски, италиански. Дама на средна възраст молеше на английски фотографите да не снимат хората от протеста, защото..."така застрашават живота им".

Организаторите на шествието заявиха пред Faktor.bg, че то е гражданска инициатива, която се противопоставя на свободната демонстрация на нацизъм и фашизъм по улиците на столицата. Събрали се във „Фейсбук“, не можели да повярват, че пак ще има "Луков марш".

 Самото шествие обаче силно напомняше на нацистките сбирки и неистовите им скандирания. Оказа се, че  организатор е международната мрежа antifa, а нея кой я е организирал, това е друг въпрос...

„Фашизмът убива, властта прикрива“, беше един от лозунгите, които се повтаряха най-често.„Омръзна ни от вашия патриотизъм“, беше друг, който обяснява защо много хора не приемат този вид анти-прояви.

Раздаваха се луксозни книжки „Кой е ген. Луков?“, написани от проф. Искра Баева. Историчката, известна с левите си идеи, има твърде интересна представа за ген. Луков –

 „Той се връща в съвременното ни общество не като реална историческа фигура, а като митологизиран образ, предназначен за реализиране на конкретни, за съжаление добили популярност днес, политически цели", твърди тя. .

Сподели:
България предложи създаване на регионален център на НАТО по сигурността във Варна

България предложи създаване на регионален център на НАТО по сигурността във Варна

Министърът на отбраната постави въпроса за развитието на Военноморския координационен елемент във Варна като структура на НАТО у нас чрез създаването на Регионален център за военноморско сътрудничество, който да насочва корабоплаването в Черно море

БЗНС:  Със закриването на Комисията по досиетата кабинетът "Радев" признава своята зависимост от бивши офицери на ДС

БЗНС: Със закриването на Комисията по досиетата кабинетът "Радев" признава своята зависимост от бивши офицери на ДС

Управлението и публичните ресурси се поставят в услуга на среди, свързани с ДС

Петкова: Това е бюджет на лицемерието - приходите са като заложените от кабинета "Желазков", а разходите с 2,7 млрд. евро повече

Петкова: Това е бюджет на лицемерието - приходите са като заложените от кабинета "Желазков", а разходите с 2,7 млрд. евро повече

Тя определи отношението на управляващите като безотговорно към доверието, което българските граждани гласуваха на „Програсивна България“

Коментари (1)

  • 01:53, 9 Октомври, 2025

    Т.НАР. "АНАРХО-КОМУНИСТИ" УЧАСТВАЩИ В ЛИБЕРАЛЕН АКТИВИЗЪМ НА ОСНОВА ПОПУЛЯРЕН ФРОНТ НЕ СА НИКАКВИ АНАРХО-КОМУНИСТИ. АНТИФАШИЗМЪТ Е НАЙ-ЛОШИЯТ ПРОДУКТ НА ФАШИЗМА КОЙТО СЕ Е ПОРОДИЛ ОТ ЛИБЕРАЛНИТЕ БУРЖОАЗНИ ДЕМОКРАЦИИ - ХИТЛЕР И МУСОЛИНИ СА ИЗБРАНИ ЗАРАДИ ТЯХ.

    Отговор