10 Май, 2026

Социолог: Не очаквам да има развръзка на политическата криза и в 49-ия парламент

Социолог: Не очаквам да има развръзка на политическата криза и в 49-ия парламент

Трудно ще бъде излъчен и редовен кабинет, смята Елена Дариева

Всички ние очакваме с най-голям интерес дали ще се осъществи обединението между ПП и ДБ. Ако то се състои, ще се повиши интригата за първото място и се задава един нов заряд. Това коментира в ефира на Euronews Bulgaria социологът Елена Дариева.

На първо място обединението е желано за електоратите на тези формации. В по-голяма степен за избирателите на ПП. Над 75% от тях предпочитат да се явят обединени на изборите. Този дял за избирателите на ДБ е около 2/3, посочи тя.

Според Дариева партиите на промяната са пропуснали шанса си за едно обединение, което да акумулира енергията от 2020 г. Оттогава избирателите им преориентират вота си от една към друга формация. Ако тази енергия се консолидира, можем да очакваме отново да се възроди големият разказ за противостоенето между двата основни субекта - партиите на статуквото и партиите на промяната.

ДПС  имат сериозно представителство на всичките избори и се представя изключително стабилно - получават около 300 000 гласа. Те заявиха претенции да си върнат територии, от които бяха отстъпили, а Делян Пеевски пак може да е в листите, прогнозира социологът.

При БСП имаше много негативна тенденция. Стартираха с 480 хил. гласа през април 2021 г., докато на последните избори през октомври 2022 г. стигнаха до 230 хил. Вътре наблюдаваме изключително засилваща се опозиция. Чуват се и гласове за предсрочна смяна на председателя Корнелия Нинова на конгреса на 11 февруари, коментира Дариева.

„Възраждане“ имаха много завиден електорален ръст. Увеличиха електоралния си дял от 5 на 10%. Потенциалът им обаче е ограничен, защото лидерът им Костадин Костадинов поддържа една много агресивна реторика, а българите не са агресивни като манталитет и това отблъсква, смята още тя.

Според Дариева на противоположния полюс е реториката на ген. Стефан Янев. „Български възход“ изиграха ролята на един дерадикализиращ фактор. Социологическите данни показват, че те ще бъдат представени и в следващия парламент.

Тя обаче смята, ч развръзка на политическата криза не се очаква и в 49-тото НС. Трудно ще бъде излъчен и редовен кабинет.

Сподели:

Коментари (0)

Венко Сабрутев атакува кабинета на Радев: Назначенията са скандални, а бюджетът ще трупа нови дългове

Венко Сабрутев атакува кабинета на Радев: Назначенията са скандални, а бюджетът ще трупа нови дългове

Гълъб Донев не е нов, той подписа „Боташ“ - най-голямата корупционна сделка, имаме един земеделски министър, зад който прозира кой - Таки, изтъкна депутатът от ПП

Витанов: Паралел между Радев и Орбан е неуместен, с комисии няма да борим модела "Борисов-Пеевски"

Витанов: Паралел между Радев и Орбан е неуместен, с комисии няма да борим модела "Борисов-Пеевски"

Председателят на ПГ на „Прогресивна България” обяви бюджетът, спешни законопроекти за сваляне на цените и нов избор на ВСС като основни приоритети

Росен Йорданов: Ако погледнем към експремиерите Виденов и Костов, прогнозите за новата власт не са добри

Росен Йорданов: Ако погледнем към експремиерите Виденов и Костов, прогнозите за новата власт не са добри

По думите на криминалния психолог управлението на Румен Радев ще бъде рисково, защото той досега не е правил коалиции - урок, който тепърва трябва да научи