19 Юни, 2026

Социологическо проучване: Подкрепата за НАТО расте заедно с доверието в ЕС

Социологическо проучване: Подкрепата за НАТО расте заедно с доверието в ЕС

46% от анкетираните одобряват членството на България в Алианса, 26% са за излизането на страната от НАТО

По думите на Симеонов, след индикациите за проблеми в доверието към НАТО през 2016 г.,

В последните две-три години доверието в НАТО у нас укрепна заедно с доверието в Запада въобще. Това коментира социологът Първан Симеонов след индикациите за проблем в доверието към Алианса.

Като цяло обаче, на Европейския съюз се гледа с много по-добро око, отколкото на НАТО. Стойностите на доверие в Алианса при последното замерване са 38% доверие, срещу 41% недоверие. Това са близки стойности и на фона на доверието в българските институции всъщност са добри. Доказателство за последното е и фактът, че на експериментален въпрос да напусне ли България НАТО, 45% отговарят отрицателно, а 26% - положително.

nato_anketa.jpg

Сред младите хора нагласите са синхронни . Една трета от младежите (на възраст между 14 и 29 г.) в България имат доверие в НАТО. Сходно е отношението и към армията. Европейският съюз отново остава институцията, която провокира в най-голяма степен доверие сред младежта у нас.


Данните са от наскоро публикуваното мащабно изследване за младежта у нас по поръчка на фондация „Фридрих Еберт“, проведено от „Галъп интернешънъл“ и анализирано от Института по социология „Иван Хаджийски

  
Сподели:
Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

"Твърденията за склоняване на свидетели и фабрикуване на сигнали не са просто върхът на политическото лицемерие, а са чиста форма на психологическа пародия",

Проверяват над 800 удостоверения за търпимост, издадени във Варна - да не са фалшиви

Проверяват над 800 удостоверения за търпимост, издадени във Варна - да не са фалшиви

Издадена заповед за освобождаване на директора на местната служба по геодезия и кадастър

Ресорната комисия гласува НС да решава за охраната от НСО, службата възрази - липсва нужната компетентност

Ресорната комисия гласува НС да решава за охраната от НСО, службата възрази - липсва нужната компетентност

Заместник-началникът на НСО полк. Бойко Василев посочи, че Народното събрание не разполага с експертен капацитет за самостоятелно формиране на преценка и степен на риск

Коментари (0)