6 Август, 2026

Спад в цените на основни хранителни стоки на борсите у нас

Спад в цените на основни хранителни стоки на борсите у нас

От зеленчуците най-много поевтиняват оранжерийните краставици

Известен спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ). Запазва се поевтиняването на повечето зеленчуци, наблюдавани от ДКСБТ, показва седмичният бюлетин на комисията.

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в у нас, тази седмица се понижава с 0,14 на сто до 2,208 пункта, пише БТА.

Равнището на ИТЦ в началото на годината беше 2,316 пункта, а през първата третина на март достигна пролетния си максимум от 2,480 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.

Според данните тази седмица от зеленчуците най-много поевтиняват оранжерийните краставици - с 25,5 на сто до 1,78 лева за килограм.

Цената на доматите пада с 6,5 на сто и те се търгуват по 3,33 лева за килограм, на картофите - с 1,6 на сто до 1,27 лева за килограм, на морковите - с 2,6 на сто до 1,12 лева за килограм. Поевтиняват зрелия лук кромид (внос) - с 2,8 на сто до 1,37 лева за килограм, зелените чушки - с 0,6 на сто и се купуват по 1,65 лв. за килограм. Поскъпват червените чушки - с 0,5 на сто до 1,95 лева за килограм, а също и зелето - с 2,8 на сто до 1,10 лева за килограм.

Ябълките от внос спадат с 4,9 на сто и се търгуват по 1,95 лева за килограм. Поевтиняват и лимоните - с 5,7 на сто до 2,64 лева за килограм, както и дините - с 4,9 на сто и се купуват по 0,97 лева за килограм. Цената на бананите се вдига с 3,2 на сто до 2,90 лева за килограм. С 18,6 на сто поскъпват пъпешите и те се купуват по 2,04 лева за килограм. При гроздето също има увеличение - с 0,9 на сто до 2,30 лева за килограм.

Кравето сирене поскъпва с 0,4 на сто и се продава по 11,41 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" - с 0,6 на сто до 17,37 лева за килограм.

Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) остава без промяна и кофичка от 400 г. се купува за 1,15 лв. Цената на прясното мляко (3 процента масленост) се понижава - с 0,9 на сто, и то се продава по 2,13 лева за литър.

Пилешкото месо поскъпва с 0,7 на сто и се предлага по 6,72 лв. за килограм. Яйцата (размер М) падат с 3 на сто и се купуват по 0,32 лева за брой на едро.

Цената на ориза се понижава - с 2,4 на сто, и той се търгува по 3,20 лв. за килограм. Поскъпва лещата - с 1,4 на сто до 4,20 лева за килограм. Зрелият фасул отстъпва с 1,7 на сто и той се търгува по 4 лева за килограм.

Захарта се понижава с 2 на сто и се продава по 2,43 лв. за килограм, олиото - с 3,2 на сто и се търгува по 3,02 лв. за литър. Брашното тип 500 поевтинява с 4,7 на сто до 1,41 лева за килограм. Кравето масло (пакетче от 125 грама) губи 0,4 на сто от стойността си и се продава по 2,53 лв. за брой.
Сподели:
Бизнес идеи с потенциал с навлизането на AI

Бизнес идеи с потенциал с навлизането на AI

AI вече може да измисли име на фирма, да направи лого и да напише рекламна кампания, докато човек още си допива сутрешното кафе. Лошата новина е, че може да направи същото и за още хиляда души. Затова лесният старт невинаги означава добра бизнес идея.

Шокиращ обрат: нова оценка на земите край АЕЦ „Козлодуй“ сваля цената десетократно

Шокиращ обрат: нова оценка на земите край АЕЦ „Козлодуй“ сваля цената десетократно

Става въпрос за около 68 декара земеделски земи, които през 2025 г. бяха оценени на близо 250 млн. лева – оценка, надхвърлила многократно реалната пазарна цена

Министър Шишков с амбициозна програма за 2027: проект за Детската болница и 800 км магистрали

Министър Шишков с амбициозна програма за 2027: проект за Детската болница и 800 км магистрали

Наследството беше такова. Ние имахме един пробит бюджет, пътища с дупки и липса на магистрали, жалва се регионалният министър

Коментари (0)