25 Декември, 2025

"Спартанците" може да бъдат изхвърлени от гръцкия парламент

"Спартанците" може да бъдат изхвърлени от гръцкия парламент

Партията на "спартанците", която влезе в гръцкия парламент с 4,63% от гласовете след изборите на 25 юни, е заплашена да бъде дисквалифицирана, тъй като се оказа, че е имала подкрепата на осъдения престъпник и бивш говорител на "Златна зора" Илиас Касидиарис.

"Спартанците", чийто символ е гръцки шлем, са крайнодясна партия, която успя да влезе пета в гръцкото законодателно събрание и да си осигури 12 места в 300-местния парламент. В нощта на изборите лидерът на партията Василис Стигас благодари на осъдения Касидиарис за подкрепата, "която беше горивото, позволило на "спартанците" да влязат в парламента, припомня БГНЕС.

Касидиарис се опита да участва в изборите на 21 май, но парламентът гласува закон за дисквалифицирането му. След това на повторните избори през юни той гръмко подкрепи партията.

Според гореспоменатия закон, ако се установи, че партията е в съдружие с осъден престъпник, избирателният орган може да реши да дисквалифицира мандати, заяви пред ERT Никос Папаспиру, професор по право.

По този начин, ако се намерят достатъчно доказателства за участието на Касидиарис в партията, "спартанците" може да излязат от парламента.

Папаспиру отбеляза също, че благодарностите, които Стигас е отправил към бившия член на "Златна зора", са доказателство за това.

Ако партията изгуби местата си и бъде дисквалифицирана, те ще бъдат разпределени между останалите партии в парламента.

Най-малко двама членове на партията са сред юридическия екип на Касидиарис, а още 7 са от партията "Гърци", с която Касидиарис се опита да бъде избран, съобщава in.gr. / БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Твърденията на руския диктатор, че Купянск вече е руски, бяха опровергани от самия Володимир Зеленски, който пък сподели, че се надява Путин да е умрял...

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

След взривовете в Русия кремълската пропагандна машина отново активира познатия наратив за „чуждия заговор“, в който Лондон и Киев се превръщат в универсално обяснение за вътрешната несигурност.

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Националните архиви на САЩ са публикували секретен документ - разговор между диктатора Владимир Путин до 43-ия президент на Америка Джордж У. Буш, от който стават ясни имперските амбиции на Кремъл