7 Февруари, 2026

Спешна визита: Ердоган очаква Путин в Анкара през следващите дни

Спешна визита: Ердоган очаква Путин в Анкара през следващите дни

лидерите на Турция и Русия

Ако това се случи, това ще бъде първото посещение на руския президент в страна членка на НАТО

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган не губи надежда да върне на Анкара статута на основен посредник между Русия и Украйна. Турският вестник "Milliyet" пише, че президентът на Руската федерация Владимир Путин ще пристигне в Турция още през ​​следващите дни.

По време на предстояща среща Ердоган ще преговаря с руския лидер за възобновяване на сделката за зърно, като се надява, че това може да бъде стъпка към разрешаването на руско-украинския конфликт.

Ако президентът на Руската федерация наистина посети Турция, това ще бъде първото му посещение в страна членка на НАТО след 24 февруари 2022 година.

Към момента само Турция не губи надежда, че Русия може да се върне на масата на преговорите за зърнената сделка.

Преди ден в турските медии бе публикувана информация, че посещението на Путин в Турция ще бъде или в края на август или началото на септември.

Руските власти не потвърдиха тази информация, но допуснаха възможност за преговори между двамата държавни ръководители, при това на територията на една от двете страни.

За Ердоган е толкова важно да обсъди зърнената сделка и свързаните с нея въпроси лично с Путин, че ако президентът на Руската федерация откаже да посети Турция, то турският държавен глава е готов сам да отиде в Русия.

Ако информацията се окаже вярна и диалогът между политиците наистина се проведе на турска територия, то за Владимир Путин това ще е първото посещение след 24 февруари 2022 г. в страна, членка на НАТО. Това ще е и първото му задгранично пътуване след издаването на заповедта за ареста му от Международния наказателен съд през март 2023 година.

Ердоган би спечелил от подобно посещение на Путин. След като на 17 юли Руската федерация реши да се оттегли от Истанбулските споразумения, специалният статут на Турция започна да избледнява, докато в същото време започна да се забелязва сериозно увеличаване на броя на желаещите да станат посредници между страните в конфликта.

Следователно едно посещение на Путин в Турция и диалог между двамата държавни ръководители би решил както практически, така и имиджови проблеми.
Сподели:

Коментари (0)

Повторни президентски избори в 136 секции в Р Сръбска, сред наблюдателите - Съветът на Европа и Русия

Повторни президентски избори в 136 секции в Р Сръбска, сред наблюдателите - Съветът на Европа и Русия

Кандидати за президентски пост са Драган Джоканович, Бранко Блануша, Синиша Каран, Никола Лазаревич, Игор Гашевич и Славко Драгичевич

Румъния и Франция удариха престъпна група, прала пари от наркотици

Румъния и Франция удариха престъпна група, прала пари от наркотици

Смята се, че престъпната дейност се е осъществявала от 2019 г., а „изпраната“ сума възлиза на над 300 милиона евро

Закопчаха заподозрени в опита за покушение над зам.-шефа на руското ГРУ

Закопчаха заподозрени в опита за покушение над зам.-шефа на руското ГРУ

Ген. Владимир Алексеев, който беше прострелян преди дни, е жив, след като му е била направена спешна животоспасяваща операция