Мартин Божанов
Решението е на съдийската колегия, изпълняваща функциите на ВСС
Комисия във ВСС ще проучва получените данни за връзки на магистрати със случая на Мартин Божанов - Нотариуса. Решението е на съдийската колегия, изпълняваща функциите на Висш съдебен съвет, предаде Дарик.
На заседанието бяха изслушани и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, съоснователят на "Антикорупционен фонд" и журналист Николай Стайков във връзка с публично изнесена информация, свързана с наличието на частен клуб на Мартин Божанов, посещаван от магистрати, както и за оказване на натиск върху съдии. Също така бе изслушана и съдия Владислава Цариградска за отправените срещу нея заплахи и клеветническа кампания."Крайно време е монополът на прокуратурата в досъдебното производство – така наречената следствена тайна да бъде вкарана в разумни граници, които наистина да служат на правосъдието и на правото на обществото да знае", заяви правосъдният министър Атанас Славов в отговор на въпрос за начина, по който е отговарял пред колегията главният прокурор Борислав Сарафов по време на заседанието.
Мартин Божанов беше убит в София на 31 януари. От прокуратурата влязоха в частния клуб “SS” в столичния квартал “Гео Милев”, свързван с Божанов. По време на обиските са били иззети различни материални носители и компютри. Прокуратурата проверява дали в клуба са членували магистрати, както - дали и защо са ходили там.
В момента се води досъдебно производство за организирана престъпна група, част от която е Божанов, създадена с цел оказване на натиск на магистрати, за имотни измами и пране на пари. Появи се информация, че Мартин Божанов е сменил своя ЕГН, както и фамилното си име, като полицията проверява причините и начина, по който това се е случило. От ГРАО потвърдиха за сменения ЕГН, но отрекоха да има промяна на името.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес