Специалните дела на прокуратурата при комунистическия режим - примери за "бързо правосъдие"
Това става ясно от поверителен доклад на главния прокурор на НРБ до Президиума на НС
По време на комунистическия режим, държавното обвинение, както и цялата съдебна власт са част от тоталитарната машина, е водило определени следствени дела на специален отчет.
Това разкриват документи от архивите на ДС, един от които desebg.com публикува. Той представлява поверителен доклад от главния прокурор на НРБ за дейността на прокуратурата през 1964 по специалните дела.
Документът е адресиран до Президиума на Народното събрание. Подписан е от тогавашния зам.-главен прокурор Димитър Капитанов (главен прокурор в този период е Иван Вачков, б.а.).
От поверителния доклад става ясно, че за 1964 г. като обвиняеми са привлечени 442 души.
Прави впечатление бързото „правосъдие“ – посочено е, че в края на 1964 г. само 17 лица продължават да са следствени.
Най-многобройните дела на специален прокурорски отчет се отнасят за бягства и подготовка за бягства зад граница, става ясно от доклада.
Общо 170 души са съдени за бягство или приготовление за бягство през 1964 г.
Главна прокуратура е дала разрешение за арестуването на 20 чужденци от Турция, Гърция и Югославия, както и на 43 източногерманци, направили опит за нелегално преминаване зад граница от територията на НРБ. Освен тях са арестувани и други 7 чужденци, организатори и помагачи за осъществяване на бягства на източногерманци.
Най-много подсъдими за престъпления против НРБ са получили присъди от 1 до 3 години – общо 88 души, следвани от 63 души – осъдени на затвор до 1 година и 37 лица, осъдени на затвор от 3 до 5 години. През 1964 г. един човек е осъден на смърт. Общо 28 души са осъдени за вражеска агитация.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и следствието 1944-1991”, издание на Комисия по досиетата, 2016 г.








Още от Закон и ред
Великобритания депортира двама от българите, осъдени за шпионаж в полза на Русия
Жертвите на шпионската операция е трябвало да бъдат предварително информирани за депортирането на осъдените лица, коментира Христо Грозев
Прокуратурата: Постъпиха множество сигнали за злоупотреба с данни от PNR
От прокуратурата обещават своевременно обществеността да бъде уведомена за резултатите от извършените проверки
Правосъдният министър поиска наказание за нотариус във връзка с „Баба Алино“
Нарушенията са свързани с удостоверяването на правото на собственост върху недвижими имоти, като липсата на мотивирана правна преценка и постановления, въз основа на които да се издадат актовете, казват от Министерството на правосъдието