5 Февруари, 2026

Спецпрокуратурата предаде на съд Вълчо и Маринела Арабаджиеви

Спецпрокуратурата предаде на съд Вълчо и Маринела Арабаджиеви

Семейство Арабаджиеви

За изпирането на пари обвинение е повдигнато на сина на Арабаджиеви за съучастие с родителите си

Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу Вълчо (Ветко) и Маринела Арабаджиеви и останалите петима обвинени за участие в организирана престъпна група за данъчни измами, престъпно укриване на данъци и изпиране на пари, съобщиха от прокуратурата.

Арабаджиеви и останалите обвинени ще отговарят за деяния, извършени от тях в различна форма на съучастие от началото на 2013 г. до 2018 г.
 
Вълчо и Маринела Арабаджиеви са обвинени и в това, че в качеството си на лица, които осъществяват фактически действия и функции по управлението на търговски дружества, умишлено склонили представляващи въпросните дружества (също членове на групата) да избягват установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери – при воденето на счетоводството да използват документи с невярно съдържание, да потвърждават неистина в подадени данъчни декларации и да приспадат неследващ се данъчен кредит.

Това е ставало най-често като дружествата са декларирали и осчетоводявали доставки от фирми от типа „липсващ търговец“. Впоследствие придобитите чрез данъчните измами средства били изпирани с поредица от транзакции, които е трябвало да скрият произхода им.

За изпирането на пари обвинение е повдигнато на сина на Арабаджиеви – Вълчо (който не е обвинен като член на групата) в съучастие с родителите си и двама от участниците в групата.

Арабаджиеви бяха задържани в Барселона през март 2019 г. с европейска заповед за арест. Два месеца по-късно те бяха екстрадирани в България и им бяха предявени обвиненията.

Комисията за противодействие на корупцията наложи запор на имущество на Арабаджиеви за над 310 милиона лева след получено уведомление от Специализираната прокуратура за привличането им към наказателна отговорност.
Сподели:

Коментари (0)

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Министър Георгиев изтъква, че е от изключително значение да бъдат окуражавани близките на жертвите да търсят навременна помощ, да сигнализират за такива престъпления, за да могат те да бъдат разкрити

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Видеоматериали от интимни процедури се появиха в порнографски сайтове - позиционирането на камерите изключва версията за „случайно“ заснемане за целите на сигурността

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Мястото е стратегическо и е бил възможен всякакъв трафик – от строителни материали до оръжия и хора