1 Февруари, 2026

Спецпрокурори са поискали пълен достъп до всички, които са влизали в Министерски съвет?

Спецпрокурори са поискали пълен достъп до всички, които са влизали в Министерски съвет?

Всички посетители - български и чуждестранни граждани, които са имали достъп до Министерския съвет през януари, февруари и март 2022 г., трябва да бъдат описани и предадени на спецпрокуратурата. В сряда привечер Националната служба за охрана е получила писмо от спецобвинението, че данните са необходими по повод започнало предварително производство, научи "24 часа".

Според източника на медията изисканата информацията се отнася за 4-те входа на Министерския съвет - централния и служебните. До неотдавна обичайна практика бе посетителите в правителствената сграда да предоставят личната си карта и данните от нея да бъдат записвани в специална тетрадка с часа на влизане и излизане. След това те и вещите им преминават през проверка на скенер и едва тогава се получава достъп до кабинета или залата, в която е насрочена определена среща. Единствено официалните делегации са извън този режим, но в протокола на Министерския съвет съставите им са описани детайлно с имена, постове и евентуално контакти. Свободен достъп имат и народните представители. 

От НСО не са потвърдили информацията, но са категорични, че оказват съдействие на институциите и при поискване на информация, свързана с техните правомощия и компетенции, я предоставят, ако е налична. Възможно е спецпрокуратурата да изисква данните заради други вече започнали разследвания.

"Не съм информиран дали спецпрокуратурата иска справка за всички влизащи в сградата на Министерски съвет, както питате. Но, ако е така това ще е пълно безобразие. Знаете, че в момента Министерски съвет е контактна точка за Европейската прокуратура. Ако се опитват да видят кой влиза и излиза, кои са хората, които подават сигнали, това ще е поредният саботаж", каза премиерът Кирил Петков в Благоевград. Петков каза, че ще разпореди проверка и ще разбере дали е така. "Ако се окаже вярно, това би бил поредното безобразие на спецпрокуратурата. Трябва да се види много внимателно дали се опитват да контролират хората които дават сигнали, защото за разлика от случващото се сега сигналите, идващи в Министерски съвет, свръзани с еврофондовете, директно отиват при г-жа Кьовеши", допълни Петков. 

Сподели:

Коментари (0)

Стотици сведоха глави: 81 години от Народния съд и жертвите на комунистическия режим

Стотици сведоха глави: 81 години от Народния съд и жертвите на комунистическия режим

На 1 февруари страната почита паметта на жертвите на комунистическия режим и Народния съд, белязал историята с масови смъртни присъди без право на защита.

Илияна Йотова: Изборът на служебен министър-председател не е моят избор

Илияна Йотова: Изборът на служебен министър-председател не е моят избор

Тя обяви, че от вторник започва консултациите с парламентарните групи, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Явор Божанков:  И днес в залата на българския парламент се чува „Ще отидеш в Белене, бе!“

Явор Божанков: И днес в залата на българския парламент се чува „Ще отидеш в Белене, бе!“

Бившият “български” президент не различава жертва от агресор, не осъжда режима на Путин и зверствата на Русия в Украйна