13 Юни, 2026

Спипаха руска "къртица" в нидерландската отбранителна индустрия

Спипаха руска "къртица" в нидерландската отбранителна индустрия
Гръцката държавна телевизия твърди, че става дума за Николаос Богониколос


59-годишен мъж, който е собственик на нидерландска компания в отбранителната индустрия е арестуван в Париж с обвинение за шпионаж в полза на Русия. Това съобщи нидерландската телевизия RTL като се позовава на информация на американското правосъдно министерство.

Известно е още, че задържаният с име Николаос, от гръцки произход. Очаква се екстрадиция за САЩ. По време на разпита той е заявил че е собственик на Aratos Group, която има филиали в Нидерландия и Гърция. Занимава се с разработване на сателитни технологии, съобщи БГНЕС.

"Обвиняемият и неговата компания очевидно са работили като изпълнител за НАТО и други съюзнически страни. В същото време са играели „двойна игра“ и са помагали на руските военни за разработването на оръжия от следващо поколение", заяви американският прокурор Бреон Пийс, цитиран от БТА.

"Къртица в средите на холандската отбранителна индустрия", е лаконичното становище един от членовете.

Медиите в Нидерландия разясняват още, че гъркът е бил вербуван като шпионин за Русия през 2017 г., след което е предал американски военни технологии на руснаците. Той е направил това заедно с така наречените стоки с двойна употреба, които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели.

Това е поредният случай на заловен за шпионаж в полза на Руската федерация. В началото на януари тази година избухна най-големият скандал в Швеция, както го определиха медиите в скандинавската страна.

Двама братя са арестувани през 2021 година. В продължило повече от 2 години дело, съдът в Стокхолм ги обявява за виновни, тъй като снабдявали от години с информация руснаците.

По-големият брат, 42-годишен е осъден на доживотен затвор. По-малкият – на близо 10 години за съучастничество. Обвинението е, че са предавали на руските тайни служби чрез „куха пощенска кутия“ информация в продължение на много години. Тя се намирала в обществена тоалетна на търговски център близо до дома им.

По-големият брат е работил за военното разузнаване и службите за сигурност. И двамата категорично отричат обвиненията.
Сподели:
Тръмп: Утре ще имаме сделка с Иран и отворен Ормузки проток

Тръмп: Утре ще имаме сделка с Иран и отворен Ормузки проток

"Ще мерим успеха си не само по броя на битките, които печелим, но и по броя на войните, на които ще сложим край", заяви американският президент

Преизбраха Виктор Орбан за лидер на ФИДЕС

Преизбраха Виктор Орбан за лидер на ФИДЕС

Орбан беше обявил конгрес на ФИДЕС след изборната загуба. По време на конференцията бяха избрани и четирима заместник-председатели. 

Антирасистки митинг след инцидента в Белфаст събра хиляди

Антирасистки митинг след инцидента в Белфаст събра хиляди

Протестиращите носеха плакати с лозунги с надписи: „Омразата е единствената заплаха за нашите улици“ и „Белфаст е срещу расизма“

Коментари (0)