11 Юни, 2026

Спират VI блок на АЕЦ "Козлодуй" заради неизправности в неядрената част

Спират VI блок на АЕЦ "Козлодуй" заради неизправности в неядрената част

Спират шести блок на АЕЦ "Козлодуй" заради неизправности в неядрената част. Няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на ядрената централа. След изпълнение на планираните дейности шести блок ще бъде включен в енергийната система на страната. Пети блок, след завършване на плановия годишен ремонт, беше включен в електроенергийната система на 10 юни 2024 г.

Това съобщиха от АЕЦ "Козлодуй".

Оттам става ясно, че на 15 юни 2024 г. ще бъде спрян за изпълнение на планови превантивни ремонтни дейности шести блок на АЕЦ "Козлодуй" поради констатирани в процеса на експлоатация неизправности на маслената система на блочния трансформатор 24/400kV (неядрената част на блока), както и индикации за пропуск на топлоносител в парогенератор. Количеството на пропуска е предмет на постоянен контрол, като към момента стойността му е по-ниска от съществуващите ограничения. Спирането е координирано с Електроенергийния системен оператор, като са отчетени товарът на националната енергийна система и наличието на достатъчно генериращи мощности в страната.

Непрекъснатият мониторинг на системите и съоръженията на шести блок показва, че не са достигнати ограниченията, определени в технологичния регламент. Няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Решението за спиране е взето консервативно, за да бъде осигурена необходимата висока безопасност на блока и надеждни доставки на електроенергия през летния период.

След изпълнение на планираните дейности шести блок ще бъде включен в енергийната система на страната. Пети блок, след завършване на плановия годишен ремонт, беше включен в електроенергийната система на 10 юни 2024 г. и след достигане на 100% мощност работи съгласно производствения график.
Сподели:
Промени в Закона за конкуренцията предвиждат солени санкции при системни нарушения на новия регистър

Промени в Закона за конкуренцията предвиждат солени санкции при системни нарушения на новия регистър

Вносителите от "Прогресивна България", начело с Явор Гечев, аргументират промените с необходимостта от ограничаване на високите цени на храните и засилване на контрола върху търговските вериги

Асен Василев: Странно е правителството "Радев" постоянно да се упражнява с "тежкото наследство"

Асен Василев: Странно е правителството "Радев" постоянно да се упражнява с "тежкото наследство"

По думите му управляващите ни вкарват в процедура по свръхдефицит, която е в пълно нарушение на регламента

Битката срещу монопола на Китай в редкоземните ресурси: Новият фронт е в Бразилия

Битката срещу монопола на Китай в редкоземните ресурси: Новият фронт е в Бразилия

Южноамериканската държава държи вторите по големина резерви в света и иска да се превърне в производител на критични минерали, но отказва да застане на страната на Вашингтон или Пекин

Коментари (0)