19 Май, 2026

Спират социални помощи на хора в трудоспособна възраст, които не работят

Спират социални помощи на хора в трудоспособна възраст, които не работят

Започва процес по извеждането на възрастните хора от старческите домове. Осигуряват се асистенти и домашни помощници

От следващата година хората в трудоспособна възраст, които не работят няма да получават социални помощи. Това каза в Ловеч заместник-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова, предаде БТА.

По думите й без социални помощи ще останат и семействата, които не пускат децата си на училище. За намиране на първа работа на лица, по различни програми са осигурени 80 милиона лева през 2018 г. Султанка Петрова допълни, че акцент в дейността на Министерството на труда и социалната политика, следващата година, ще е отговорността към възрастните хора.

"Тъй като България е най-бързо застаряващата страна не само в ЕС, но тя е на второ място в света. Затова и правителството насочва огромно внимание към застаряващото население.", каза още Петрова. Тя съобщи, че започва и процес по извеждането на възрастните хора от старческите домове и за осигуряване на лични асистенти, домашни помощници и социални асистенти. За това са предвидени 68 милиона лева.

В Ловеч заместник-министърът на труда и социалната потика присъства на работна дискусия по демографската политика на България, домакин на която беше областният управител Георги Терзийски.

"Област Ловеч е сред най-засегнатите региони в страната от демографската криза. Нещо повече - областният център Ловеч е сред градовете, катастрофално засегнати от демографската криза", подчерта Терзийски при откриването на форума, на който присъстваха и представители на различни институции, имащи отношение към проблема.

Сподели:

Коментари (0)

Божанов: От ПБ предлагат скандални промени в правилника на НС - ограничават правата на опозицията

Божанов: От ПБ предлагат скандални промени в правилника на НС - ограничават правата на опозицията

"Колеги управляващи, оберете си поне малко авторитарните желания"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

„Чувстваме се поласкани и се радваме, че избрахте Германия за първото си посещение“

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

"Настояваме бюджетният дефицит да бъде ограничен до 3% още през 2026 г. и да е най-много до 2,5% за 2027 г."