5 Декември, 2025

Спорът за финансиране от ЕС се задълбочава, Унгария блокира помощта за Украйна

Спорът за финансиране от ЕС се задълбочава, Унгария блокира помощта за Украйна

Виктор Орбан

Унгария блокира днес огромен пакет от помощи на ЕС за Украйна. Това се случи в момент, когато премиерът Виктор Орбан се опитва да окаже натиск върху Брюксел да му предостави милиарди евро замразени средства.

Будапеща изпълни заканата си да се противопостави на финансовата помощ за разкъсваната от война Украйна в размер на 18 млрд. евро по време на срещата на финансовите министри на ЕС в Брюксел.

Така необходимата помощ за Киев е една от няколкото инициативи, които Будапеща протака, тъй като е изправена пред замразяването на 13 млрд. евро от фондовете на ЕС за нея от страна на блока заради неуспехите ѝ в борбата с подкупите и осигуряването на независимост на съдебната система.

Унгария налага вето и на дългогодишния стремеж за въвеждане на минимален корпоративен данък на ниво ЕС.

Чешкото председателство на ЕС заяви, че ще се опита да намери начин останалите 26 държави-членки да заобиколят опозицията на Унгария и да предоставят финансова подкрепа на Киев.

"Ние няма да се обезкуражим. Амбицията ни остава да започнем изплащането на помощта за Украйна в началото на януари", заяви чешкият министър на финансите Збинек Станюра.

Първоначално се очакваше финансовите министри на ЕС да дадат днес своя отговор на препоръката на Европейската комисия, да замрази средствата за Унгария.

Въпросът обаче беше оттеглен в контекста на продължаващите спорове, тъй като някои държави от ЕС настояват Комисията да смекчи твърдата си позиция спрямо Будапеща.

Правителството на Орбан се ангажира да предприеме редица реформи, изисквани от ЕС, но не е убедило Брюксел, че прави достатъчно.

Европейски дипломати изтъкнаха, че унгарските законодатели ще се срещнат тази седмица, за да приемат още закони, които биха могли да го доближат до изпълнението на тези цели за реформи.

Дипломатите заявиха, че Комисията е била помолена следващата седмица да представи "актуална информация" за реформите в Унгария, което е възможен знак, че се търси изход от безизходицата.

Държавите-членки на ЕС трябва да гласуват до 19 декември дали да подкрепят, отхвърлят или променят препоръката на Комисията.

Въпросът може да се проточи към крайния срок и да бъде обсъден на срещата на върха на лидерите в Брюксел на 15 декември. /БГНЕС, АФП
Сподели:

Коментари (0)

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Изказването на външния министър Йохан Вадефул дойде след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп публикува нов стратегически документ, в който остро критикува своите съюзници в Европа

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

В кулата се намират едни от най-важните офиси в републиката – включително Съвета за сигурност на Чечения, Министерството на туризма, Сметната палата, регионалната избирателна комисия, местния клон на Министерството на правосъдието, приемната на „Единна Русия“ и др.

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия