22 Декември, 2025

Според Додик 5 милиарда души не подкрепят резолюцията за геноцида в Сребреница

Според Додик 5 милиарда души не подкрепят резолюцията за геноцида в Сребреница

Милорад Додик

"Едно драматично малцинство ще подкрепи резолюцията"

„5 милиарда души по света не подкрепят резолюцията за Сребреница“.

Това твърди президентът на Република Сръбска (РС) Милорад Додик, цитиран от вестник "Политика".

Додик заяви, че Съветът за сигурност на ООН не уважава себе си, а "заповедите на САЩ и Великобритания".

Президентът на РС каза още, че изказването на сръбския член на председателството на Босна и Херцеговина (БиХ) Желка Чиянович на заседанието на Съвета за сигурност на ООН е било авторитетно и аргументирано.

"Едно драматично малцинство ще подкрепи резолюцията за геноцида в Сребреница, независимо от факта, че САЩ са там, но Русия, Китай и много страни няма да бъдат", подчерта Додик.

Лидерът на сърбите в БиХ изтъкна, че е много важно да се проведе тази сесия, независимо от пречките, създадени от САЩ и Великобритания.

Припомняме, клането в Сребреница е най-голямото на европейския континент след Втората световна война (ВСВ). През лятото на 1995 г., в защитения анклав Сребреница, силите на босненските сърби, командвани от Радко Младич, за часове избиват хиляди босненски мюсюлмани. До момента са идентифицирани телата на близо 8800 от тях, които са погребани в Поточари край Сребреница.

През лятото на трагичната 1995 г. настоящият сръбски президент Александър Вучич е министър на информацията в кабинета на диктатора Слободан Милошевич. Пред парламента в Белград Вучич заявява, че „за всеки убит сърбин ще бъдат по 100 босненци.“ Геноцидът в Сребреница е потвърден с присъдата на Международния съд в Хага. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

На срещата на върха в Брюксел се реши да се отпусне на Украйна кредит в размер на 90 млрд. евро. Анонимен представител на Елисейския дворец настоя, че Макрон е изиграл решаваща роля в сключването на сделката.

Изгориха руски самолети Су-30 и Су-27 за около 100 млн. долара на летището в Липецк

Изгориха руски самолети Су-30 и Су-27 за около 100 млн. долара на летището в Липецк

Планирането на специалната операция на летището край Липецк отне две седмици, отбелязаха от Главното разузнавателно управление (ГРУ) на украинското Министерство на отбраната

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

„Това уникално споразумение, което се сключва веднъж в поколение, създава възможности, каквито новозеландските износители никога не са имали в Индия“, подчерта новозеландският министър на търговията и инвестициите