"Уговарянето на мачове е сериозен проблем в Европа. Това е престъпление, носещо огромни приходи, на което съответстват малки наказания, а разкриваемостта е нищожна. Открити са здрави връзки между футболните институции и криминалните организации най-вече в Източна Европа и Балканите. В държави като Русия, Украйна, България и Сърбия престъпниците са се внедрили в клубовете и федерациите и работят отвътре, като ги използват за прикриване на множество нелегални дейности", се казва в частта, която най-силно касае страната ни.
Това заключение рязко контрастира с няколкогодишните приказки без покритие от страна на БФС, че води борба с корупцията и "черното тото" във футбола. Стигна се до напразни изслушвания в парламента, от които не последва нищо.
"В тези страни не е на ниво законовата регулация срещу подобни престъпления, а в същото време организираната престъпност има добра връзка с пазарите за интернет залагане. Хората, които се занимават с уговаряне на мачове, са преместили своята дейност точно в тези държави, защото там евентуалните присъди са леки. Някъде става въпрос за минимални глоби от 100 евро и максимални наказания от 4 години затвор. Трябва да действаме сега, преди целокупността на спорта да бъде разбита", се казва още в доклада.
Таня Файон, координатор в комисията по въпросите с организираната престъпност в Европарламента, допълва картината с нерегламентираните отношения в спорта: "Спортните залагания все повече се превръщат в изгоден глобален бизнес, въвличайки още и още участници. От 16.3 млрд. евро през 2004-та букмейкърският оборот в световен мащаб вече се е увеличил на 50.7 млрд. евро през 2012-а."
Още от България
Божидар Андреев: Напускам окончателно щангите, стига подигравки
Обиден съм от отношението на държавата, не бяха взети мерки за отпускането на средства за подготовка за състезанията
Евроинс подписа договор за партньорство с Националната волейболна лига
България е рекордьор по нови строежи в класация на ЕС за строителство
Строим с 5,5% повече на годишна база, следват ни Нидерландия (2,5%) и Португалия (2%) по брой нови сгради