24 Ноември, 2024

Проф. Владимир Чуков: Алепо може да донесе човешката катастрофа на 21-ви век

Проф. Владимир Чуков:  Алепо може да донесе човешката катастрофа на 21-ви век

Виждаме, че динамиката е толкова голяма, че ме е страх, че бихме моли да достигнем наистина до това, което се нарича човешка катастрофа в 21-ви век, заяви  арабистcът проф. Владимир Чуков пред радио "Фокус ". . От Сирийския център за правата на човека провъзгласиха, че битката за Алепо достига своя край, но това  изглежда е началото на един голям кошмар.

Часове след като правителствените сили на режима в Дамаск и бунтовниците се договориха за примирие и евакуация на бедстващия сирийски град, военните действия бяха възобновени. Така бе сложен край и на поредното хуманитарно примирие за евакуация. Според последната информация от тази нощ, страните отново са се разбрали да подновят временно примирието и да се случи евакуацията на населението, но дали реално ще се сбъдне предстои да разберем.

  " Сега вече, когато се очерта, че съдбата на Алепо е ясна, става въпрос за изтласкването на бунтовниците от източната част, очевидно е, че недоверието между страните е толкова голямо, че не са в състояние дори да достигнат до някакъв минимален праг на реализиране на хуманитарните условия, т.е. изтеглянето на цивилните граждани от източната част на Алепо. През последните не дни, а часове, виждаме контакти между основните фактори – Русия, Иран, сирийското правителство, Турция, САЩ, които се договарят нещо, впоследствие поставят допълнителни условия, впоследствие дори стават взаимни нападки", казва арабистът.

Динамиката е толкова голяма, че ме е страх, че бихме моли да достигнем наистина до това, което се нарича човешка катастрофа в 21-ви век. На мен все пак ми се струва, че ще надделее човешкият разум. Ако сложим в скоби бойците, въоръжените групировки, наистина може би за цивилните граждани все пак ще намерят тези коридори, които вече ги очертаха и наистина съответните страни ще пуснат хората да преминат в по-сигурна зона, каза професор Чуков. Първият въпрос – дали бойците биха могли да отидат на друго място – това е всъщност и до голяма степен схемата, която беше предложена още по време на по-голямото примирие, ако си спомняте преди един месец. Тогава бяха очертани дори 6 коридора, които отвеждаха на съответните места за евакуация. Сега през това примирие, тази договорка, която е имало, това е било коридор, който е на запад, който отвежда съответно гражданските лица, цивилното население в тази част на града, която е под контрола на правителството, което е очевидно по-спокойно и там, където няма инфраструктурни нарушения. И респективно на север като тези, които са на север, са по-скоро бунтовниците. Очевидно е, че те ще бъдат точно прехвърлени в тази зона, която в момента тече операцията е „Ефратски щит“, каза арабистът. 

Има кръгове, най-вече ирански кръгове, които казват, че не би следвало въобще тези хора въобще да бъдат пуснати, а те просто трябва да бъдат избити, тъй като ще продължи войната. Всъщност това е за съжаление нещо, което не се връзва с логиката от 21-ви век, допълни специалистът.

Сподели:

Йозеф Блатер за ФИФА: Създадох чудовище

„Футболът стана супер продукт за телевизията, супер шоу"

Легендата Надал изигра последния мач в кариерата си

Той се надяваше да добави пети трофей в кариерата си от турнира за Купа "Дейвис", но не успя

Григор Димитров заработи 155 000 долара без игра