5 Декември, 2025

Спортният министър разкри как са потънали 25 млн. лева за физкултурни салони по схемата "Автомагистрали"

Спортният министър разкри как са потънали 25 млн. лева за физкултурни салони по схемата "Автомагистрали"

Радостин Василев

Схема „Автомагистрали“ на ГЕРБ и с физкултурните салони за 25 млн. лв. разкри спортният министър Радостин Василев в отговор на парламентарно питане на депутата от „Демократична България“ Антоанета Цонева.

Цонева попита министъра, докъде е стигнала реализацията по строителството на 15, по публични данни, училищни физкултурни салона, които е трябвало да бъдат изградени по типови проекти в цялата страна.

В две училища в моя избирателен район, включени в строителната прогара – в Панагюрище и в Пазарджик, няма и следа от строителство, каза депутатът и показа снимки от трибуната.

В края на 2020 г. са сключени договори и са предплатени 100-процентово, с ДДС, договори за 24 училищни спортни обекта в цялата страна, като досега само един е построен – в. с. Тополово, Асеновградска община, каза спортният министър. И изброи всички 23 училища, които е трябвало да имат готови физкултурни салони до края на миналата година. Само за 4 от тях е издадено строително разрешително, а в един личат наченки на строителни работи.

Антоанета Цонева не скри от парламентарната трибуна изненадата си от мащаба на измамата и попита министъра, може ли да бъде спасен разхитеният публичен ресурс, “платен по любимата схема на ГЕРБ - авансово.”

Изпратили сме покани за доброволно връщане на средствата, малко над 4 млн. лв. са върнати, а една от компаниите каза, че ще ни съдят за пропуснати ползи, каза Радостин Василев.

И добави, че ще сезира компетентните органи да разследват длъжностни лица в министерството, извършили договарянето при управлението на ГЕРБ.

По думите му, целта на Министерството на младежта и спорта е предплатените над 20 млн. лв. да бъдат възстановени в бюджета „и да ги ползваме за нещо истинско“. Василев нарече случая “типичен пример за “Автомагистрали” в спортното министерство - няма ги парите, няма ги и физкултурните салони.

Източник: Offnews.bg

Сподели:

Коментари (0)

Карлос Насар: Много държави ме чакат, но... Оставам да се състезавам за България

Карлос Насар: Много държави ме чакат, но... Оставам да се състезавам за България

„В момента Любо Пенев изпитва трудности… Ако слуша и гледа това – да знае, че го обичаме“, започна Насар.

България взе европейската титла по ускорен шахмат за жени

България взе европейската титла по ускорен шахмат за жени

Кръстева събра 7,0 точки след 11 изиграни партии по швейцарската система с 15-минутна контрола и още 10 секунди на изигран ход, като се нареди на 61-о място в откритата надпревара

Футболният ни съюз: С теб сме, Любо!

Футболният ни съюз: С теб сме, Любо!

Огромна вълна от съпричастност заля социалните мрежи. Футболисти, бивши играчи, ръководители на клубове и безброй фенове изразиха своята подкрепа и пожелания за бързо оздравяване на Любослав Пенев.