5 Юли, 2026

Спряха строежа на огромен комплекс на Св. Влас след сигнал на жителите

илюстративна снимка: стоп кадър от Нова ТВ

По думите на кмета всички разрешителни за строежа са изрядни, но има притеснение от жителите, да не бъде предизвикано свлачище, както на Елените

Ние сме много обезпокоени, живущите, че може да тръгне свлачище, да затрупа пътя, който води към Елените”, това коментира жител на района, в ефира на Нова ТВ. Местните жители изразяват тревога заради започнали изкопни дейности в гората и край пътя, на метри от входа на ваканционния комплекс, месеци след опустошителния потоп от октомври миналата година.

Строителните дейности към момента са спрени, а тежката техника е изтеглена от района. Теренът е частна собственост, като по данни на местната власт първоначалните инвестиционни намерения на полски инвеститор за изграждане на ваканционно селище са отпаднали след наводнението. 

„На този етап не се извършват никакви строителни дейности, парцелът е проверен, това е урбанизиран терен, който е изкаран от горски фонд”, коментира кметът на Свети Влас Иван Николов. Той допълни, че документите са проверени, извършена е геодезия и проучвания, като подчерта, че „абсолютно няма никакви свлачища в този район”.

От общината уверяват, че необходимата документация и издадените разрешителни са изрядни. За по-голяма сигурност местната власт проверява за свлачища склоновете и пътищата в Елените и съседните райони.

Междувременно на съседния плаж „Робинзон”, разположен на метри от плаж „Елените”, почистването след потопа продължава с пълна сила. „За два-три дена нямахме ток и вода, после пуснаха. Плажът е добре, леко-полеко тоя район се оправя”, коментира Александър Стоянов, собственик на ресторант в района.

Очаква се в края на юни да стане ясен докладът от проверката на РДНСК за комплекс „Астория” на Елените, която бе възложена от ресорното министерство.

Сподели:
CNN: Решението на Тръмп  да не поднови споразумението с Мексико и Канада  създава още повече несигурност

CNN: Решението на Тръмп да не поднови споразумението с Мексико и Канада създава още повече несигурност

През 2024 г. САЩ са внесли стоки на стойност над 900 милиарда долара от двете съседни страни

НСИ: Спад в промишленото производство, но ръст в потреблението и доходите у нас

НСИ: Спад в промишленото производство, но ръст в потреблението и доходите у нас

Износът на стоки за първите четири месеца на годината скача със 7,7% до близо 14,94 млрд. евро, но вносът расте още по-бързо – с 11,5%, достигайки 18,7 млрд. евро

"Apceнaл" стана собственик на един от големите батерийни паркове у нас

"Apceнaл" стана собственик на един от големите батерийни паркове у нас

Интepeceн фaĸт e, чe инвecтициятa в бaтepиитe - близo 60 милиoнa eвpo, e мнoгo пo-гoлямa oт тaзи в пocлeдния мaщaбeн инвecтициoнeн пpoeĸт нa "Apceнaл", a имeннo нoвия виcoĸoтexнoлoгичeн opъжeeн зaвoд в Cтapa Зaгopa

Коментари (0)