27 Януари, 2026

Прокуратурата спря производството срещу Кирил Петков относно декларацията за гражданство

Прокуратурата спря производството срещу Кирил Петков относно декларацията за гражданство

Наблюдаващите прокурори са преценили, че не е налице извършено деяние по смисъла на чл. 313, ал. 1 от НК

Софийска районна прокуратура прекрати досъдебното производство, отнасящо се до декларация за гражданство, подадена от Кирил Петков като бивш министър-председател, съобщиха от прокуратурата.

Досъдебното производство e било образувано с постановление от 31.05.2023 г. от прокурор при Върховна касационна прокуратура (ВКП) за това, че К.П. е затаил истина за наличие на двойно гражданство. Първоначално Софийска районна прокуратура постанови отказ за образуване на досъдебно производство по случая заради липса на извършено престъпление по смисъла на НК. Тогава отказът беше потвърден от Софийска градска прокуратура и от Апелативна прокуратура-София.

След като досъдебното производство беше образувано от ВКП и изпратено в СРП, са извършени множество действия по разследването. След доклад на събраните материали, наблюдаващите прокурори са преценили, че не е налице извършено деяние по смисъла на чл. 313, ал. 1 от НК и досъдебното производство е прекратено. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

ВАС: Инспекторатът към ВСС няма компетентност да наказва магистрати

ВАС: Инспекторатът към ВСС няма компетентност да наказва магистрати

По две дела на съдии от Софийския районен съд, ВАС се произнесе, че след като мандатът на инспекторите от ИВСС е изтекъл през 2020 г., този орган няма правомощия да иска наказания.

Върховният съд частично промени мярката за неотклонение за Тимошенко

Върховният съд частично промени мярката за неотклонение за Тимошенко

На 16 януари Върховният антикорупционен съд определи превантивна мярка за Тимошенко  под формата на гаранция срещу 33 милиона рупии гаранция

Обвиняват трима за обир на злато за над 340 хиляди лева

Обвиняват трима за обир на злато за над 340 хиляди лева

Това стана ясно на съвместен брифинг на заместник-градския прокурор на София Десислава Петрова и директора на СДВР главен комисар Любомир Николов