27 Ноември, 2024

Сръбска медийна атака срещу визитата на Йотова при гораните в Косово

Сръбска медийна атака срещу визитата на Йотова при гораните в Косово

Илияна Йотова

Българският вицепрезидент уж се опитала да представи тази общност за българи

Масирана сръбска медийна атака се провежда във всички водещи медии, включително проправителствените, сред които „Политика“, по повод на посещението на вицепрезидента Илияна Йотова в Косово, предаде БГНЕС.

Сръбските медии обвиняват Йотова, че по време на визитата си в Косово, се е опитала да присвои гораните, представяйки ги за българи.

Кои са гораните?

Гораните са мюсюлманска общност, който живее в Косово и Албания. В историческите извори от Османската империя това население е българско. На това мнение е и съвременната наука. Гораните са определяни като българи и от самите албанци, които са техни непосредствени съседи. В момента в Косово живеят над 11 хиляди горани.

През 2004 г. в областта Жупа на изток от Гора, в село Долно Любине, Косово е създадено Културно-просветно дружество на българите в Жупа „Български мохамедани“ . То си поставя за цел да съхранява и развива културата и традициите на българската общност в Косово.

Йотова при българите в Косово

Вицепрезидентът Илияна Йотова посети Косово във връзка с 15 години от обявяването на независимостта. Тя се срещна с президента Вьоса Османи, която благодари на България за помощта, която страната ни предоставя на Косово. Беше припомнен и факта, че София е сред първите признали независимостта на Косово.

Йотова се срещна и с представителите на българската общност в страната. Тя посети областите Гора и Жупа, където живеят хора с българско самосъзнание и българска идентичност. С представители на дружество „Обединени българи в Косово“ тя разговаря в село Кръстец, а в Призрен се срещна с членове на „Културно-просветно дружество на българите в Жупа, Подгора и региона“.

Българската общност в Косово, която е около 15 хиляди души, не е призната официално. Целта на България е косовските граждани с българско самосъзнание да получат официален статут на общност, който ще им даде повече гарантирани права и възможности. „Президентът Османи предложи българите да имат свой неформален представител в Консултативния съвет за националните малцинства към президента. Това е знак за добро желание и воля“, заяви Йотова.

София иска да изгради български съботно-неделни училища в районите с компактно население, където хората имат българска идентичност. Тази идея се приема положително от местното население. 
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство